wtorek, 19 marca, 2024

Auschwitz-Birkenau, czy tylko niemiecki obóz zagłady?

Share

27 stycznia 2013 roku, obchodzono 68 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W czasie uroczystości, którym patronował prezydent Komorowski miały miejsce ciekawe wydarzenia.

Na stronie internetowej kancelarii – z okazji uroczystości odsłonięcia wystawy poświęconej sowieckim jeńcom – ofiarom niemieckiego obozu Auschwitz i wizyty w związku z tym Przewodniczącego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergieja Naryszkina – pojawiło się bowiem sformułowanie: „obchody 68. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.”.

W notce na stronie czytamy:

W sobotę Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjął Przewodniczącego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergieja Naryszkina, który przybył do Polski na obchody 68. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Cisza

W całej notce ani razu nie pojawia się informacja, że chodzi o „niemiecki obóz”. Nie pada też nazwa: „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady” – tak jak to widnieje w oficjalnych dokumentach UNESCO.

Od 27 czerwca 2007 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zmienił oficjalną nazwę z „Obóz koncentracyjny Auschwitz” na nową „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”. Nowe brzmienie, proponowane razem przez Polskę i Izrael, zostało przyjęte bez żadnego głosu sprzeciwu. W obradach uczestniczył Tomasz Merta, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Piotr M. A. Cywiński.”

Kancelaria prezydenta nie użyła ani razu oficjalnej nazwy obozu. Problemu niby nie ma ale ta strona jest regularnie odwiedzana przez min. przez zagranicznych dziennikarzy i takie niedociągnięcie rodzi poważne problemy w postaci pojawiających się tu i ówdzie w przestrzeni informacyjnej „polskich obozów koncentracyjnych”.

Cisza po raz drugi

Podczas niedawnych uroczystości z okazji rocznicy Powstania Styczniowego prezydent Komorowski podczas swego przemówienia ani razu nie użył słowa „Rosja”, „Rosjanie”, „carat”. W zasadzie nie wiadomo z kim walczyli Polacy w latach 1863-64.

Może więc unikanie „drażniących” naszych sąsiadów odniesień do nieciekawych fragmentów ich historii jest tą nową „racją stanu” Polski?

W trakcie uroczystości głos zabrali min. rosyjscy goście, którzy przybliżyli wyzwolicielskie wysiłki Armii Czerwonej i podkreślali zbrodniczy charakter nazizmu.

– Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jest najpotworniejszym ostrzeżeniem dla wszystkich przyszłych pokoleń – powiedział przewodniczący rosyjskiej Dumy Siergiej Naryszkin.

Podkreślił, że nie wolno o tym zapominać i dlatego potrzebny jest wspólny wysiłek, by nikt nie był w stanie przywrócić nazizmu na świecie. Naryszkin mówił o potrzebie ratowania prawdy historycznej i ważnej roli Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, utrzymywanego staraniami wielu krajów.

Dziś – kontynuował szef Dumy – w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, znów spotykają się na terenie Auschwitz przedstawiciele różnych państw, ludzie różnych narodowości w różnym wieku. Ale wszyscy jesteśmy solidarni w tym, że zbrodnie faszyzmu nie przedawniają się, a pamięć o ich ofiarach jest święta – podkreślał.

Przestrzegł przed próbami wybielania nazistów i ich wspólników, z czego przykładami – jak stwierdził – spotykamy się współcześnie. – W pierwszych latach po wojnie bardzo trudno było wyobrazić sobie, że znajdą się tacy, którzy będą próbować wybielić nazistów i ich współpracowników, i ich zbrodnie przeciwko człowieczeństwu. Niestety, dziś widzimy takie przykłady i nie możemy przechodzić obok nich, nie zwróciwszy na nie uwagi – zaznaczył Naryszkin.

Zapomniane SOVIET STORY

Rosyjski gość nie raczył ani jednym słowem podjąć tematu podobnych obozów na terenie ZSRR oraz szybkiego adoptowania wyzwolonego Auschwitz-Birkenau na obóz dla jeńców wojennych i przeciwników politycznych. Rosjanie razem z polskimi komunistami bardzo szybko przystosowali zastaną infrastrukturę obozową dla swoich potrzeb nie tylko w Oświęcimiu ale każdym innym obozie.

W momencie zakończenia II Wojny Światowej na terenie „wyzwolonej” Polski w dalszym ciągu kursują bydlęce wagony pełne ludzi, oto strzały w głowę, katorżnicza praca i i niewolnicze warunki wracają do prządku dziennego. Komuniści doskonale czuli się w hitlerowskich butach. Ten koszmar trwał aż do 1948, 3 lata po zakończeniu wojny, rok po rzekomych wolnych wyborach.

Poniżej fragment dokumentu opisującego te ciekawe wydarzenia

Obóz Auschwitz-Birkenau po przejściu frontu wojennego w styczniu 1945 roku został ponownie otwarty w lutym 1945 r. Zamknięto w nim jeńców wojennych i osoby cywilne. Miało tam miejsce świadome i celowe znęcanie się nad osobami cywilnymi. Sporo z nich poniosło śmierć w Auschwitz. Obóz działał do 1948 r.

Na terytorium powojennej Polski i ziemiach pod administracją polską było czynnych 1.255 obozów, które nosiły nazwy: obóz pracy, obóz karny, obóz koncentracyjny i in.. Obozy te były umieszczone najczęściej w tych samych miejscach co nazistowskie obozy koncentracyjne lub zostały na nowo założone.

Dla unaocznienia faktu czym kończyło się przebywanie w tych obozach podajemy 3 przykłady:

– w obozie koncentracyjnym w Łambinowicach życie straciło ponad 1,6 tys. osób

– w obozie koncentracyjnym w Świętochłowicach (komunistyczny obóz koncentracyjny zlokalizowany został na terenie filii nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau) szacunki mówią o 2,5-4 tys. osób, które nie przeżyły,

– w obozie koncentracyjnym w Jaworznie (komunistyczny obóz koncentracyjny zlokalizowany został na terenie filii nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau) z 23.669 uwięzionych – zmarło, zostało zakatowanych na śmierć, zabitych i zastrzelonych 6.987 osób.

O skali problemu funkcjonowania obozów koncentracyjnych niech świadczy fakt, że 1 listopada 1949 r. w obozach na terenie całej Polski i ziemiach administrowanych przez Polskę było uwięzionych 343 dzieci i 95.395 dorosłych.

Ostatnie obozy koncentracyjne na terytorium Polski zlikwidowano w połowie lat 50-tych XX w.

Po przejściu frontu wojennego funkcjonowało parę obozów koncentracyjnych na terenie miasta Oświęcimia, prowadzonych przez Polaków. Dokładna liczba jest do dzisiaj ukrywana.

Jeden z obozów koncentracyjnym na terenie Auschwitz-Birkenau, dla osób cywilnych został założony przez PUBP (Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego) w Bielsku ” Białej. Był on w strukturach MBP (Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego), podlegał COP (Centralny Obóz Pracy) w Jaworznie a nadzór sprawował Wydział Więziennictwa i Obozów WUBP (Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego) w Krakowie. Był to obóz II klasy. W 1945 r. obóz w Oświęcimiu podlegał właściwości terytorialnej Specjalnego Sądu Karnego w Krakowie.

Ten polski obóz koncentracyjny zlokalizowany na terenie obozu Auschwitz-Birkenau prowadzili Adam Marcel, Edward Nyderek, Timoszuk i Feliksiak (był zastępcą naczelnika obozu). Według statystyki MBP z czerwca 1945 r. w obozie tym przebywało 97 dzieci do lat 13 i starców. Według. stanu na 11 września 1945 r. w obozie tym przebywały 1.094 osoby, w tym 6 obywateli austriackich.

Wiadomo, że jeszcze w latach 50-tych XX w. na terenie miasta Oświęcimia funkcjonował obóz koncentracyjny prowadzony przez Polaków.

Doktor Maciej Korkuć z Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie przypomina, że teza o „wyzwoleniu” Auschwitz jest ważnym elementem rosyjskiej propagandy historycznej, wykorzystywanej jako argument także w dzisiejszej polityce Władimira Putina. Tymczasem – podkreśla dr Korkuć – Rosjanie natychmiast zorganizowali w Auschwitz-Birkenau dwa własne obozy NKWD.

– Do obozowej siedziby komendanta Auschwitz Rudolfa Hoessa wprowadził się nowy komendant Masłobojew. Te obozy i setki innych sowieckich łagrów stały się częścią nowej fazy działalności powojennej machiny terroru. Ginęli tam także obywatele siłą podporządkowanej Sowietom zniewolonej Polski – dodaje.

Jak tu nie mówić o podwójnej katordze zafundowanej Polakom przez faszyzm i komunizm w jego sowieckim i polskim wydaniu?

źródła:

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Nowości