7 C
Nowy Jork

Triduum Paschalne – Wielki Czwartek

Published:

W Wielki Czwartek odbędzie się uroczysta Eucharystia WIECZERZY PAŃSKIEJ.

W rozważaniu przypatrzmy się jeszcze raz i odczytajmy, co znaczy, że JEZUS myje nogi swoim uczniom.

Była to „lekcja” wyjątkowa, dość trudna i wymagająca. I wtedy, i dziś czyta się ją i „odrabia” z poczuciem zakłopotania… Najwięcej pomóc nam może nam Duch Święty. Niech On wspomoże nas i w czasie modlitwie (oby udało się znaleźć na nią choć trochę czasu, pomimo przedświątecznej krzątaniny), i podczas Liturgii…

 


Poprzypominamy o możliwościowi uzyskania odpustu zupełnego w czasie Triduum pod zwykłymi warunkami:

  • Brak jakiegokolwiek przywiązywania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji — zyskuje się odpust cząstkowy)
  • Stan łaski uświęcającej (brak niepodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
  • Przyjęcie Komunii świętej
  • Odmówienie modlitwy (np. „Ojcze nasz“ i „Zdrowaś Mario“) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę intencji samego papieża; modlitwa związana z odpustem ma być skierowywana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach z kalendarzem na dany miesiąc)
  • Wykonanie czynności związanej z odpustem

W Wielki Czwartek za pobożne odmówienie (śpiew) modlitwy „Przed tak wielkim Sakramentem“ podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej po Mszy świętej.

W Wielki Piątek za adorację i ucałowanie Krzyża w trakcie liturgii Męki Pańskiej.

W sobotę za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych podczas liturgii Wigilii Paschalnej.

W niedzielę przez przyjęcie błogosławieństwa udzielanego przez Papieża Urbi et Orbi (Miastu i Światu) — choćby tylko przez radio lub telewizję.

Odpust można ofiarować za siebie lub za dusze cierpiące w czyśćcu (niekonieczność muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia — wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje).

za: bre​wiarz​.pl

 

 

Related articles

Recent articles

spot_img