wtorek, 19 marca, 2024

Prawidłowo wykonana kopia danych

Share

Szef pewnej firmy na swoim komputerze miał wszystkie ważne pliki: wordy, excele, pdfy, zdjęcia, program do fakturowania i pocztę. Któregoś dnia, gdy spróbował uruchomić komputer [laptop], pokazał się błąd. Nic nie pomagało, każda próba włączenia kończyła się niepowodzeniem. Nastąpiło wielkie przerażenie, że dane znajdujące się w komputerze bezpowrotnie zostaną utracone.

Zazwyczaj dopiero taka sytuacja rodzi pytanie: „Dlaczego nie wykonałem kopii danych?”.

Po przeprowadzeniu analizy sytuacji stwierdzono:

  1. System operacyjny się nie uruchamia.
  2. Próba wystartowania z zewnętrznego systemu diagnostycznego kończy się niepowodzeniem.
  3. W obudowie komputera znajduje się dysk SSD, z którego bardzo trudno odzyskać dane i naprawić go.

Dane znajdujące się w komputerze w wyniku tej awarii mogły zostać bezpowrotnie utracone.


W opisanej powyżej sytuacji ostatecznie udało się – chyba cudem – odzyskać wszystkie dane, ale dopiero ona zmusiła szefa firmy do zainwestowania w usługę, urządzenie i program do prawidłowego wykonywania kopii danych znajdujących się w komputerach.

Prawidłowy sposób wykonania zabezpieczenia danych – który może być stosowany zarówno w małej jednoosobowej firmie, jak i w przedsiębiorstwie zatrudniającym nawet kilkaset osób – to zakup urządzenia NAS oraz instalacja i konfiguracja oprogramowania archiwizującego.

NAS i Veeam Agent – idealna para

Nasze biuro wzbogacamy o pierwszy element – urządzenie NAS. Jest to, w podstawowej wersji, mała skrzyneczka mieszcząca dwa dyski twarde. Na to urządzenie, program do wykonywania kopii zapasowej, będzie automatycznie kopiował z naszego komputera wszystkie tworzone pliki, czyli zwyczajowo wordy, excele, pdfy, zdjęcia i inne. NAS z dwoma dyskami zapisze nasze dane równocześnie na obu dyskach. Tak wykonywana kopia daje nam już 3 miejsca przechowywania naszych plików: komputer, dysk 1 i dysk 2, co znacznie zmniejsza ryzyko ich utraty.

Drugim elementem układanki pod tytułem „robimy kopię zapasową naszych danych” jest odpowiedni program zainstalowany i ustawiony w naszym systemie. Program, który moim zdaniem musi spełniać co najmniej podstawowe warunki:

  • nie obciążać systemu operacyjnego, na którym pracuje
  • zapewnić niezawodność działania na długi czas
  • posiadać intuicyjny panel kontrolny, gdzie możemy sprawdzić czy kopie się prawidłowo wykonują
  • do tego, dla systemu Windows być całkowicie za darmo

Takim programem na pewno jest Veeam Agent for Windows

Sama konfiguracja dotyczy utworzenia na serwerze NAS folderu współdzielonego, do którego będą przekierowywane kopie danych.  Tworzymy użytkownika, który będzie posiadał prawo wykonać i wgrać kopie. Na koniec decydujemy, jakie pliki będziemy archiwizować, i co jaki czas program ma sprawdzać co się zmieniło i te zmiany nanosić na kopię.

Tak pokrótce można opisać całą procedurę wykonywania kopii danych. Tak niewiele potrzeba by ustrzec się przed pytaniem, gdy nastąpi awaria: „Dlaczego nie wykonałem kopii danych?”

synology

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości