Nowe technologie – Smart kontrakty

Data:

Udostępnij:

Jak nowoczesne technologie zmieniają otoczenie prawne?

Czym jest blockchain i jaki będzie miał wpływ na położenie prawne przedsiębiorstw?

Czy smart kontrakty zrewolucjonizują sposób prowadzenia biznesu?

W ubiegły weekend odbyła się międzynarodowa konferencja dedykowała nowoczesnym technologiom, zorganizowana w ramach Polsko – Niemieckiego Forum Prawnego przez Opolską Izbę Radców Prawnych. Część problemów została zasygnalizowana, odpowiedzi na niektóre pytania pozostały w zawieszeniu – jednak co istotne, zwrócono uwagę na kierunek rozwoju prawa, o czym będziemy pisać w kolejnych postach.

Nie chodzi już o wykorzystywanie funkcji Internetu przez przedsiębiorców, ani o dostęp do rejestrów publicznych w celu zweryfikowania podmiotu, z którym przedsiębiorca współpracuje – nowe technologie umożliwiają zawieranie umów w sposób zautomatyzowany i samowykonalny. Dotyczy to zwłaszcza smart kontraktów, dzięki którym już niedługo sporo standardowych, w miarę prostych umów, zostanie zastąpionych umowami zawieranymi przy wykorzystaniu aplikacji.

Smart kontrakty działają podobnie jak zwykłe umowy. Strony ustalają warunki umowy (“jeśli zdarzy się X, wykonaj Y”). Następnie warunki umowy są spisywane – z tym, że nie w tradycyjnej pisemnej formie, lecz w samoobsługowej aplikacji działającej na blockchainie.

Czym są zatem smart kontrakty? To aplikacje, których użycie prowadzi do zawarcia umowy, najczęściej na odległość, pomiędzy podmiotami korzystającymi z aplikacji. Smart kontrakty mogą mieć takie samo przełożenie prawne, jak tradycyjne umowy. Mają jednak tę zaletę, że są o wiele szybciej wykonalne i weryfikowane, ponieważ pewne zdarzenia mogą występować automatycznie i w tym samym czasie, dzięki czemu znacząco oszczędza się czas i eliminuje proces biurokracji.

Marta Nowakowska, adwokat

NOWE TECHNOLOGIE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Newsletter

spot_img

Powiązane artykuły

Jazz Prudnik Festival 2022

Zapowiedź kolejnego ponadczasowego prudnickiego wydarzenia jakim będzie Jazz Prudnik Festival, który odbędzie się w dniach 6-8.08.2022. Zarezerwuj już dziś...

Dni Prudnika 2022

4 czerwca prudnicki rynek rozbłyśnie gwiazdami. Podczas Dni Prudnika 2022 zagrają Hambawenah, Tulia oraz Zakopower. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane po raz 25....

Porównanie Prudnika z rosyjskim miastem

Youtuber Dimitr Cieszko porównuje poziom polskich i rosyjskich miast. W ostatnim odcinku porównano Prudnik z rosyjskim Pietrowskiem.

Ordo Et Pax Benedyktyni w Biskupowie proszą o wsparcie

Remont, winda i prace adaptacyjne +PAX! Drodzy Przyjaciele! Ostanie miesiące upłynęły nam na przygotowywaniu od dawna oczekiwanego przez nas remontu klasztoru, szczególnie...
eprudnik.pl