sobota, 20 kwietnia, 2024

Wielki skok na wielkie przedsiębiorstwa z Rosją w tle?

Share

Wygląda na to, że nasz rząd szykuje kolejną akcję, która ma za zadanie wydusić pieniądze z pozostałości polskiej gospodarki. Do sprywatyzowania zostały tylko duże przedsiębiorstwa więc przygotowania i plan działań musi odpowiadać skali przekrętu. Poniżej dwa przykłady przygotowań:

Przechwycić kontrolę nad służbami specjalnymi

1. Przechwycić kontrolę nad służbami specjalnymi do tego stopnia aby nie było niekontrolowanych wycieków, ani niepotrzebnie prowadzonych śledztw. Mówi o tym Witold Gadowski, dziennikarz specjalizujący się w tematyce służb specjalnych, w wywiadzie, którego udzielił portalowi PCh24.pl[1].

Rząd premiera Tuska chce podporządkować spec służby odpowiednim ministrom. Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to przede wszystkim większą kontrolę nad dokumentami dotyczącymi przygotowanych operacji gospodarczych. Rząd nie może sobie pozwolić na to, by jakikolwiek segment służb pozostawał poza kontrolą rządzącego układu. (…)

W tej chwili przygotowywane jest utworzenie spółki „Polskie Inwestycje”, co kilka miesięcy temu zapowiedział premier w swoim tzw. drugim expose. Spółka ta, jak się wydaje, ma być ostatecznym skokiem na przekształcenie majątku publicznego. W tej sprawie rząd nie może sobie pozwolić na żaden wyciek informacji, jak to miało miejsce w przypadku afery Amber Gold. Propozycje rządu w sprawie służb specjalnych, o których mówił Pan wcześniej, mają więc na celu dokończenie procesu wasalizacji służb przez układ rządzący. (…) działania związane ze spółką „Polskie Inwestycje” skupią się na takich przedsiębiorstwach jak Polska Chemia, Orlen, KGHM, (Lotos). (…)

Rządowe plany zakładają skoncentrowanie działań ABW na zbieraniu informacji i ich analizie. Czy realne jest zagrożenie, że służba ta będzie inwigilowała każdego, kogo uzna za przeciwnika układu rządzącego?

Ależ takie działania mają już miejsce! W tej chwili chodzi właściwie tylko o to, by je usankcjonować i bardziej podporządkować rządzącemu układowi. Spodziewam się, że personalny układ, który stworzył w służbach Krzysztof Bondaryk, będzie całkowicie posłuszny środowisku Donalda Tuska.

Nasuwa się pytanie, po co więc cała reforma służb?

Odpowiedź jest zaskakująco prosta, potrzebne jest uszczelnienie systemu. Chodzi o to, że ewentualny wyciek informacji dotyczących przekształceń gospodarczych mógłby się okazać dla rządu bardzo niekorzystny, zwłaszcza w okresie przedwyborczym. Rząd, kreując swoje public relations, nie może sobie pozwolić na niedowład w nadzorze nad dokumentami służb.

Czemu nie pozostawiono Bondaryka bez pracy po usunięciu go z szefowania Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego?

Krzysztof Bondaryk musi milczeć. I dlatego trzeba mu stworzyć lukratywne możliwości zarobkowania i nie urazić jego honoru. Tak to postrzegam. Bondaryk, który nie jest znany z jakiegoś zamiłowania do standardów etycznych i demokratycznych, musi zostać odpowiednio kupiony.

2. Zostawiono otwartą furtkę do sprzedania naszej najnowocześniejszej rafinerii gdańskiego Lotosu

W piątkowych głosowaniach w sejmie odrzucono cały szereg ustaw, to na czym skupiły się media to trzy ustawy o związkach partnerskich. Jednak była to tylko przykrywka dla prawdziwego biznesowego głosowania.

Sejm w piątek odrzucił obywatelski projekt ustawy dotyczącej LOTOSu. Sensem tej ustawy była konieczność zachowania przez państwo polskie „większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA”. W czasie posiedzenia ta sprawa zajęła posłom jedynie kilka minut. Koalicja natychmiast odrzuciła ten projekt.

Tymczasem sprawa LOTOSu powinna być przedmiotem bardzo dogłębnej analizy, powinna znaleźć się w centrum uwagi. Wiele wskazuje bowiem na to, że LOTOS może trafić we wrogie ręce, że rząd Tuska zwyczajnie się go pozbędzie.

W czasie posiedzenia Sejmu ważny głos w tej sprawie zajął poseł PiS Dawid Jackiewicz. Mówił:

Chciałbym przypomnieć, że tutaj, na tej sali, politycy Platformy Obywatelskiej wielokrotnie, a ostatnio wczoraj zapewniali i gwarantowali, że rząd Rzeczypospolitej nie ma najmniejszych zamiarów, obiecuje, że nie ma pomysłu na zbycie, nie przewiduje zbycia akcji spółki Lotos. Otóż, drodzy państwo, dowodem na to miały być strategie rządowe, które nie przewidują, nie mają takich zapisów, jakoby rząd Rzeczypospolitej miał zamiar sprzedać spółkę Lotos. Chciałbym zacytować dokument podpisany przez pana ministra Budzanowskiego o nazwie „Plany dalszej prywatyzacji Grupy Lotos”, który przewiduje, cytuję: zbycie wszystkich posiadanych przez Skarb Państwa akcji inwestorowi strategicznemu lub zbycie wszystkich posiadanych akcji przez sprzedaż akcji rozproszonym inwestorom za pomocą Giełdy Papierów Wartościowych. I to są prawdziwe zamiary rządu Rzeczypospolitej Donalda Tuska co do Lotosu.

Działanie rządu w sprawie ustawy obywatelskiej budzi zasadne podejrzenia, że poseł PiS ma rację. Skoro rządzący nie chcieliby rzeczywiście sprzedawać LOTOSu, dlaczego mieliby nie godzić się na ustawowy zapis zakazujący tego?

Rząd Tuska jest skrajnie niewiarygodny, wielokrotnie łamał dane publicznie słowo, wielokrotnie działał wbrew swoim zapowiedziom. Niestety należy się więc spodziewać prób sprzedaży LOTOSu. Wraz z rosnącym kryzysem bowiem rząd będzie czuł coraz większą presję prywatyzacyjną. A nie od dziś wiadomo, że ekipa Tuska idzie po najmniejszej linii oporu, sięgając po łatwą kasę. I nie mamy żadnych powodów sądzić, że rząd zawaha się podejmując decyzję o sprzedaży LOTOSu. Jeśli potrzeby budżetowe będą tego wymagały, Tusk odda zapewne tę spółkę.

Jak ważny dla polskiej gospodarki jest LOTOS można dowiedzieć się ze słów Pawła Szałamacha, które odnotował portal Stefczyk.info[2]

Ta rafineria jest położona w strategicznym miejscu, ma dostęp do morza i naftoportu. Ona może dzięki temu pozyskiwać surowiec nie tylko przez rurociąg Przyjaźń, ale również z innych źródeł. Oczywiście to wymaga przestawienia procesu produkcyjnego, ale jest wykonalne. LOTOS jest zaworem bezpieczeństwa dla polskiego systemu paliwowego i energetycznego. To jest podstawowy powód dla zatrzymania kontroli nad tą spółką.

Sprzedaż LOTOSu będzie kolejnym ciosem w bezpieczeństwo narodowe Polski. Co więcej, otworzy drogę wrogiego przejęcia kolejnego fragmentu polskiej energetyki przez Rosjan. Nie od dziś wiadomo, że strona rosyjska jest zainteresowana przejęciem tej spółki. I nie od dziś wiadomo, że tej spółki oddać Rosjanom po prostu nie można.

Rosjanie od dawna bowiem energetykę traktują jako narzędzie walki biznesowej. Świadczy o tym choćby działanie Rosji ws. przejęcia Rafinerii Gdańskiej, wobec której rosyjskie służby pod okiem WSI prowadziły gry operacyjne, obliczone na przejęcie spółki. Te działania zostały opisane przez Antoniego Macierewicza w raporcie o WSI.

Władimir Putin budując swoją potęgę w Rosji postawił m.in. na sektor energetyczny. W imię umocnienia swojej władzy przejął kontrolę nad sektorem surowcowym, niszczył ludzi i całe przedsiębiorstwa (np. Jukos i Michaiła Chodorkowskiego), wykorzystywał energetykę do partykularnych celów politycznych, choćby do walki z Ukrainą. Był to dowód, że dla Rosji sprawa energetyki to nie czysty biznes. I w sposób oczywisty pokazywała to również sprawa budowy Gazociągu Północnego. W forsowanie tej inwestycji włączyły się rosyjskie służby, administracja oraz wielki biznes energetyczny, kontrolowany przez państwo KGBisty Putina. Budowa Nord Streamu była znów projektem politycznym, obliczonym na wzmocnienie współpracy z Niemcami oraz otwarcie kolejnych pól szantażu wobec krajów Europy Środkowej, które można straszyć zakręceniem kurka.

Już samo odrzucenie projektu ustawy o utrzymaniu pakietu kontrolnego w spółce LOTOS otwiera pole nacisków, działań nieoficjalnych, tajnych czy wręcz nielegalnych, mających na celu wymuszenie na władzach sprzedaż spółki, mającej rolę strategiczną w Polsce. Naiwnością jest sądzić, że strona rosyjska, rosyjskie służby nie będą się starały wejść w furtkę otwartą przez koalicję rządową. Piątkowe głosowanie już naraża Polskę na agresywne działania Rosji. A zapewne będzie jeszcze gorzej…

Sprzedaż LOTOSu będzie kolejnym wzmocnieniem rosyjskiej pozycji w Polsce. Niestety wydaje się, że strona rządowa w Polsce nie widzi w tym niczego niepokojącego. I zapewne kwestia sprzedaży spółki LOTOS nie spowoduje przewartościowania w umysłach rządowych. Wszak wiadomo, że państwo rosyjskie to nasz nowy sojusznik, który choćby w sprawie smoleńskiej dał wyraz swojej przyjaźni wobec Polski i pokazał, że jest otwarty na polskie postulaty…

Dołóżmy jeszcze sprawę węglowej, w więc działającej na polskie paliwo, elektrowni w Ostrołęce, której budowę wstrzymano ze względu na powstającą w Obwodzie Kaliningradzkim rosyjską elektrownię atomową. Ostatecznie w drodze negocjacji z Rosjanami ma tam powstać blok gazowy działający na importowany z Rosji gaz.

Przyglądając się temu wszystkiemu jak na dłoni widać rosyjskie metody zarządzania Polską za pomocą układnych elit politycznych III RP.

Możemy zupełnie spokojnie w najbliższym czasie spodziewać się podobnych propozycji nie do odrzucenia jakie co jakiś czas otrzymuje Ukraina, która wisi na gazowej smyczy u Rosjan. Z jednej strony kuszona tańszym gazem za przystąpienie do budowanej przez Rosję Unii Celnej, a z drugiej strony bezpardonowo karana za próby rozwinięcia własnego wydobycia gazu łupkowego[3].

źródła:

  • [1] | http://www.pch24.pl/wielki-skok-rzadu-na-majatek-publiczny-,11674,i.html
  • [2] | http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/szalamacha-wlasnosc-ma-znaczenie,6553607254
  • http://wpolityce.pl/dzienniki/blog-stanislawa-zaryna/45757-stawka-piatkowego-posiedzenia-w-sejmie-byla-nie-tylko-sprawa-propagandy-homoseksualnej-ale-rowniez-kwestia-polskosci-lotosu-te-bitwe-przegralismy
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Fundusz_Inwestycyjny
  • http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19930440202
  • http://finanse.wp.pl/kat,9231,title,PGNiG-od-1-stycznia-za-zgoda-prezesa-URE-beda-nizsze-ceny-gazu,wid,15067329,wiadomosc.html
  • http://niewygodne.info.pl/artykul/00230.htm
  • http://gielda.wp.pl/kat,7511,title,PGNiG-odwolal-pozew-z-Trybunalu-Arbitrazowego-warunek-aneksu-spelniony,wid,15068862,wiadomosc.html
  • http://finanse.wp.pl/kat,9231,title,PGNiG-od-1-stycznia-za-zgoda-prezesa-URE-beda-nizsze-ceny-gazu,wid,15067329,wiadomosc.html
  • http://www.naszdziennik.pl/mysl/14600,gazprom-wchodzi-do-polski.html
  • http://niezalezna.pl/33653-rosja-kusi-ukraine-tanim-gazem
  • http://niezalezna.pl/37684-shell-zainwestuje-w-gaz-lupkowy-ukrainy
  • [3] | http://niezalezna.pl/37752-droga-zemsta-rosji-za-gaz-lupkowy

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości