piątek, 29 marca, 2024

Św. Sakrament Namaszczenia dla chorego

Share

W czasach koronawirusa nie zapominajmy o tym co najważniejsze !!!

Do chrześcijanina niebezpiecznie chorego należy przywołać bezzwłocznie kapłana, aby mu przez św. Sakrament Namaszczenia udzielił łaski Boskiej dla zbawienia duszy, a także jeżeli to odpowiada zamiarom Pana Boga, i dla dobra ciała. Przed przybyciem kapłana należy chorego czysto przyodziać, a obok niego umieścić stolik, przykryty białą serwetą. Na stoliku powinien znajdować się krucyfiks, po jego bokach dwie świece, dalej woda święcona i kropidło, gromnica, szklanka wody czystej i łyżka stołowa, a na talerzyku nieco waty, odrobina soli i skórka chleba. Przy wejściu kapłana należy świece zapalić i uklęknąć dla oddania hołdu Najświętszemu Sakramentowi Ołtarza, z którym kapłan przybywa.

1. Zbliżywszy się do chorego i pozdrowiwszy go w Imię Pańskie, kapłan umieszcza Najświętszy Sakrament na stoliku a mieszkanie skrapia wodą święconą. Zaraz też wychodzą obecni a chory odbywa spowiedź św.

2. Po spowiedzi św. podaje mu kapłan w obecności domowników Najświętszy Sakrament Ołtarza jako wiatyk (tj. pokarm na podróż do wieczności) wśród zwyczajnych przy Komunii św. obrzędów i modlitw. Wkładając choremu Ciało Pańskie w usta, mówi: Weźmij bracie (lub siostro) na podróż Ciało Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który niech cię strzeże od nieprzyjaciela złośliwego i zaprowadzi do żywota wiecznego. Amen.

3. Teraz kapłan przystępuje do udzielenia Sakramentu ostatniego olejem św. Namaszczenia. Wezwawszy obecnych do modlitwy za chorego wkłada na niego ręce, modli się a następnie namazując w znak krzyża św. olejem chorych organa pięciu zmysłów, tj. oczy, uszy, nozdrza, usta, ręce i nogi chorego, jako narzędzia duszy do grzechu, mówi kolejno: Przez to św. namaszczenie i przez najłaskawsze miłosierdzie swoje, niechaj ci Bóg odpuści wszystko, w czymkolwiek przewiniłeś (tu dodaje stosownie do namaszczonego narzędzia zmysłu) wzrokiem, słuchem, powonieniem, mową i smakiem, chodzeniem i nieczystością. Miejsca namaszczone wyciera zaraz watą.

4. Skończywszy namaszczenie, kapłan wyciera chlebem i watą palec, którym namaszczenia udzielał, ręce obmywa wodą, i poleca okruszyny chleba wraz z watą wrzucić w ogień. Następnie odmawia trzy modlitwy, w których prosi Boga, aby to św. namaszczenie wyszło choremu nie tylko na pokrzepienie duszy ale i na zdrowie ciała.

5. W końcu podaje choremu krzyż do ucałowania i wzywa go aby podziękował Panu Bogu za łaskę otrzymaną, chorobę znosił po chrześcijańsku i z ufnością zdał się na wolę Bożą.

źródło: FB/BlogRzymskiKatolik

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości