niedziela, 23 czerwca, 2024

Rozbiór Ukrainy wisi na włosku

Share

Po aneksji Krymu przez Rosję rozpoczęły się problemy z utrzymaniem półwyspu przy życiu. Okazuje się, że za kilka-kilkanaście tygodni na okupowanym przez Rosjan Półwyspie Krymskim zabraknie wody. Gdy Ukraina zamknie kanał ze Zbiornika Kachowskiego na Dnieprze, odetnie dostawy wody pitnej na półwysep.

Co z tym faktem zrobi Putin? Możliwości są dwie: albo zakończy okupację Krymu przez rosyjskie wojska i odda go z powrotem pod zarząd ukraiński, albo zaatakuje południową Ukrainę, by opanować strategiczne dla żywotności półwyspu miejsca, a przy okazji – odetnie Ukrainę od dostępu do morza. W oczach rosyjskiego społeczeństwa Putin jest zakładnikiem swoich wcześniejszych decyzji. Dlatego pierwszy scenariusz, w odróżnieniu od drugiego, jest mało prawdopodobny.

Z drugiej strony w wywiadzie udzielonym kilka dni temu stacji Euronews prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział m. in.:

„Jeśli jest nieufność Zachodu do Rosji i Rosji do Zachodu i Ameryki, jestem skłonny użyć sił zbrojnych na Ukrainie, aby rozładować ten konflikt”.

Warto dodać, że Łukaszenko zaproponował, aby jego siły zbrojne pełniły w Donbasie rolę rozjemców. Jego zdaniem taka operacja byłaby czymś strasznym i jest daleki od tego, aby przelewać krew białoruskich żołnierzy, ale czasami dochodzi do sytuacji wyjątkowych i ta z Donbasu, zdaniem białoruskiego dyktatora, zdecydowanie do nich należy.

Pamiętajmy o tym, że Ukraina przegrała wojnę o Donbas. W dotychczasowych walkach armia ukraińska poniosła ciężkie straty i jak oświadczył prezydent Petro Poroszenko, ponad 60% sprzętu została zniszczona i nie ma już czym walczyć.

Zestawmy te trzy informacje, atak Rosji ze względu na konieczność zapewnienia wody dla Krymu, gotowość Łukaszenki do wprowadzenia wojsk na Ukrainę i armię ukraińską pozbawioną sprzętu wojskowego, a przez to nie mającą możliwości prowadzenia walki. Cała ta sytuacja wygląda na rozbiór Ukrainy.

źródła:

http://niewygodne.info.pl/artykul4/01708-Rosja-zaatakuje-Ukraine-bo-na-Krymie-konczy-sie-woda.htm
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/ukraina-przegrala-wojne-o-donbas-60-sprzetu-wojskowego-zniszczone
http://zmianynaziemi.pl/wideo/aleksander-lukaszenka-jestem-gotowy-uzycia-sil-zbrojnych-ukrainie

 

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości