W 1953 r. stosunki miedzy Kościołem a państwem były napięte do granic wytrzymałości. Ksiądz Prymas robił wszystko, aby nie dopuścić do nieszczęścia. Zamknięto Niższe Seminaria Duchowne, grożono, że zamkną wszystkie Wyższe Seminaria Duchowne, a pozostaną tylko seminaria państwowe z programem i władzą państwową.
Siostry zakonne miały być zgrupowane w obozie na wzór obozu koncentracyjnego. 9 lutego 1953 r. władza wydała dekret o obsadzeniu stanowisk kościelnych, komuniści mieli decydować kto może zostać biskupem w danej diecezji i proboszczem w danej parafii. Był to dla Kościoła straszliwy cios, na to Episkopat Polski z Prymasem nie mógł się zgodzić.
8 maja 1953 r. odbyła się Konferencja Plenarna Episkopatu Polski na Wawelu. Prymas, biskupi wyrazili stanowczy protest wobec tego, co robili komuniści w naszej Ojczyźnie. Wystosowali memoriał do władz wyliczając krzywdy, jakie dzieją się Kościołowi i katolikom polskim, m.in.: usuwanie religii ze szkół, a Boga z serc młodzieży, tworzenie ośrodków dywersyjnych wśród duchowieństwa, aresztowanie księży, bezwzględne niszczenie prasy i wydawnictw katolickich, ingerencja w sprawy Kościoła itp. Były w tym dokumencie następujące słowa: „Do prześladowania nie daliśmy najmniejszego powodu, cierpienie staje się naszym udziałem nie za co innego, lecz tylko za sprawę Chrystusa i Kościoła. Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nam nie wolno. NON POSSUMUS!”
14 września odbywają się doroczne rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze. Prymas mówił: „Wolę prześladowanie i męczeństwo niż przywileje, bo w prześladowaniach jestem jedno z udręczonym narodem.” Zajmowano się sprawą uwięzionego bp. Czesława Karczmarka, którego oskarżono o kontakty z amerykanami przeciwko Polsce Ludowej. Ksiądz Prymas wystosował pismo do władz w jego obronie, żądając natychmiastowego uwolnienia. Był to ostateczny argument dla państwa, aby podjąć decyzję o aresztowaniu kardynała Wyszyńskiego.
W przeddzień aresztowania Prymasa 24 września 1953 r. przyszedł do niego Bolesław Piasecki twórca PAX-u. Zachowywał się dziwnie. Przedstawił „kilka wyjść”, informując co Prymas powinien uczynić, aby uratować zagrożoną wolność Kościoła. Propozycje te nosiły znamiona kolaboracji z komunizmem. Prymas wysłuchał tego ze spokojem, a potem powiedział: „Zapomina Pan o tym, że dla biskupa katolickiego jest jedno wyjście.” „Jakie?” – nerwowo zapytał Piasecki. Prymas odpowiedział krótko: „więzienie”. Piasecki wstał, skłonił się i bez słowa wyszedł. Następnego dnia Prymas Polski został aresztowany!
Kardynał Stefan Wyszyński był więziony w czterech miejscowościach: Rywałd, Stoczek Warmiński, Prudnik Śląski i Komańcza. W dniu 26 października 1956 r. ministrowie z ramienia Gomółki przybyli do Komańczy przynosząc Ojcu wolność. 28 października, w niedzielę Chrystusa Króla Prymas opuścił więzienie. Polskie Radio o godz. 20 podało wiadomość: „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski, jest już wolny, wrócił do stolicy, aby objąć urzędowanie.
[divider]
W 60. rocznicę uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego – 25 września 2013 roku – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na opowieść o tym ważnym wydarzeniu w oryginalnej scenerii wnętrz pałacu siedziby Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19.
Arcybiskup Warszawski Kazimierz kardynał Nycz otwiera podwoje siedziby Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie dla zwiedzających w 60. rocznicę wtargnięcia oficerów UB do pałacu i aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego. Chętni będą mogli wziąć udział w odtworzeniu dramatycznych zdarzeń wieczora 25 września 1953 roku i krok po kroku zwiedzić miejsca we wnętrzu i otoczeniu pałacu, gdzie się one rozgrywały. Wydarzenie przygotowuje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pracownicy Muzeum będą służyć zwiedzającym za przewodników przypominając wydarzenia i pokazując miejsca, w których się rozgrywały. Zobaczyć będzie można reprezentacyjne pomieszczenia parteru pałacu, jego dziedziniec i wspaniały ogród. Całość rozpocznie się 25 września, we środę, o godzinie 16:00. Scenariusz przedsięwzięcia przewiduje oprowadzanie kolejnych grup chętnych co pół godziny aż do godziny 19:00. Impreza adresowana jest do wszystkich zainteresowanych najnowszymi dziejami Polski i historią Kościoła ostatnich czasów. To wyjątkowa okazja by poznać niezwykłe wydarzenia i wejść do ciekawych wnętrz normalnie niedostępnych dla publiczności.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
dr Paweł Skibiński
Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
źródło:
www.kielce.oaza.org.pl