środa, 7 czerwca, 2023

Portal eprudnik.pl

Absolucja

Niech nas wspiera dobroć i miłosierdzie tego, który z Ojcem i Duchem Świętym...

Dlaczego nie zagłosuję na...

Grzegorz Płaczek w niekrótkim filmie punktuje sytuacje, zdarzenia, afery, skandale, zachowania, kumoterstwo, nepotyzm...

Marek Domagała i jego...

Właśnie ukazał się nowy utwór Marka Domagały "JESZUA SZEMI - BLIŻEJ". Posłuchajmy, niech...

Dawid Mysior: 4 powody...

Dawid Mysior jest popularnym internetowym vlogerem, który porusza w swoich filmach szeroko pojętą...
Strona głównaPolska i ŚwiatRocznica uwięzienia kardynała...

Rocznica uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego

 W 1953 r. stosunki miedzy Kościołem a państwem były napięte do granic wytrzymałości. Ksiądz Prymas robił wszystko, aby nie dopuścić do nieszczęścia. Zamknięto Niższe Seminaria Duchowne, grożono, że zamkną wszystkie Wyższe Seminaria Duchowne, a pozostaną tylko seminaria państwowe z programem i władzą państwową.

Siostry zakonne miały być zgrupowane w obozie na wzór obozu koncentracyjnego. 9 lutego 1953 r. władza wydała dekret o obsadzeniu stanowisk kościelnych, komuniści mieli decydować kto może zostać biskupem w danej diecezji i proboszczem w danej parafii. Był to dla Kościoła straszliwy cios, na to Episkopat Polski z Prymasem nie mógł się zgodzić.

8 maja 1953 r. odbyła się Konferencja Plenarna Episkopatu Polski na Wawelu. Prymas, biskupi wyrazili stanowczy protest wobec tego, co robili komuniści w naszej Ojczyźnie. Wystosowali memoriał do władz wyliczając krzywdy, jakie dzieją się Kościołowi i katolikom polskim, m.in.: usuwanie religii ze szkół, a Boga z serc młodzieży, tworzenie ośrodków dywersyjnych wśród duchowieństwa, aresztowanie księży, bezwzględne niszczenie prasy i wydawnictw katolickich, ingerencja w sprawy Kościoła itp. Były w tym dokumencie następujące słowa: „Do prześladowania nie daliśmy najmniejszego powodu, cierpienie staje się naszym udziałem nie za co innego, lecz tylko za sprawę Chrystusa i Kościoła. Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nam nie wolno. NON POSSUMUS!”

14 września odbywają się doroczne rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze. Prymas mówił: „Wolę prześladowanie i męczeństwo niż przywileje, bo w prześladowaniach jestem jedno z udręczonym narodem.” Zajmowano się sprawą uwięzionego bp. Czesława Karczmarka, którego oskarżono o kontakty z amerykanami przeciwko Polsce Ludowej. Ksiądz Prymas wystosował pismo do władz w jego obronie, żądając natychmiastowego uwolnienia. Był to ostateczny argument dla państwa, aby podjąć decyzję o aresztowaniu kardynała Wyszyńskiego.

W przeddzień aresztowania Prymasa 24 września 1953 r. przyszedł do niego Bolesław Piasecki twórca PAX-u. Zachowywał się dziwnie. Przedstawił „kilka wyjść”, informując co Prymas powinien uczynić, aby uratować zagrożoną wolność Kościoła. Propozycje te nosiły znamiona kolaboracji z komunizmem. Prymas wysłuchał tego ze spokojem, a potem powiedział: „Zapomina Pan o tym, że dla biskupa katolickiego jest jedno wyjście.” „Jakie?” – nerwowo zapytał Piasecki. Prymas odpowiedział krótko: „więzienie”. Piasecki wstał, skłonił się i bez słowa wyszedł. Następnego dnia Prymas Polski został aresztowany!

Kardynał Stefan Wyszyński był więziony w czterech miejscowościach: Rywałd, Stoczek Warmiński, Prudnik Śląski i Komańcza. W dniu 26 października 1956 r. ministrowie z ramienia Gomółki przybyli do Komańczy przynosząc Ojcu wolność. 28 października, w niedzielę Chrystusa Króla Prymas opuścił więzienie. Polskie Radio o godz. 20 podało wiadomość: „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski, jest już wolny, wrócił do stolicy, aby objąć urzędowanie.

[divider]

W 60. rocznicę uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego – 25 września 2013 roku – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na opowieść o tym ważnym wydarzeniu w oryginalnej scenerii wnętrz pałacu siedziby Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19.

Arcybiskup Warszawski Kazimierz kardynał Nycz otwiera podwoje siedziby Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie dla zwiedzających w 60. rocznicę wtargnięcia oficerów UB do pałacu i aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego. Chętni będą mogli wziąć udział w odtworzeniu dramatycznych zdarzeń wieczora 25 września 1953 roku i krok po kroku zwiedzić miejsca we wnętrzu i otoczeniu pałacu, gdzie się one rozgrywały. Wydarzenie  przygotowuje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pracownicy Muzeum będą służyć zwiedzającym za przewodników przypominając wydarzenia i pokazując miejsca, w których się rozgrywały. Zobaczyć będzie można reprezentacyjne pomieszczenia parteru pałacu, jego dziedziniec i wspaniały ogród. Całość rozpocznie się 25 września, we środę, o godzinie 16:00. Scenariusz przedsięwzięcia przewiduje oprowadzanie kolejnych grup chętnych co pół godziny aż do godziny 19:00. Impreza adresowana jest do wszystkich zainteresowanych najnowszymi dziejami Polski i historią Kościoła ostatnich czasów. To wyjątkowa okazja by poznać niezwykłe wydarzenia i wejść do ciekawych wnętrz normalnie niedostępnych dla publiczności.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

dr Paweł Skibiński
Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

źródło:

www.kielce.oaza.org.pl

wpolityce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Otrzymuj powiadomienia, gdy opublikujemy coś nowego!

spot_img

Hostuj stronę bezpiecznie

Posiadasz stronę, ale nie masz zaufanej firmy, która będzie ją nie tylko utrzymywać, ale również pilnować i modyfikować w każdej potrzebnej chwili? sprawdź CERTIT.

Continue reading

Absolucja

Niech nas wspiera dobroć i miłosierdzie tego, który z Ojcem i Duchem Świętym żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Dlaczego nie zagłosuję na PIS

Grzegorz Płaczek w niekrótkim filmie punktuje sytuacje, zdarzenia, afery, skandale, zachowania, kumoterstwo, nepotyzm ... związane z partią rządzącą. Dla ludzi prawego serca Pan Bóg dał błogosławioną alternatywę na scenie politycznej Polski. Jest nią z pewnością partia skupiona wokół Rafała Piecha....

Marek Domagała i jego muza

Właśnie ukazał się nowy utwór Marka Domagały "JESZUA SZEMI - BLIŻEJ". Posłuchajmy, niech to będzie piękny czas, który może nas wprowadzić w nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Marek Domagała jest urodzonym w Prudniku muzykiem, gitarzystą, reżyserem, producentem i scenarzystą1. Jest...

Ciesz się wyłącznym dostępem do wszystkich naszych treści

Uzyskaj subskrypcję online i możesz odblokować dowolny artykuł, na który się natkniesz.

eprudnik.pl