wtorek, 28 marca, 2023

Portal eprudnik.pl

Absolucja

Niech nas wspiera dobroć i miłosierdzie tego, który z Ojcem i Duchem Świętym...

Dlaczego nie zagłosuję na...

Grzegorz Płaczek w niekrótkim filmie punktuje sytuacje, zdarzenia, afery, skandale, zachowania, kumoterstwo, nepotyzm...

Marek Domagała i jego...

Właśnie ukazał się nowy utwór Marka Domagały "JESZUA SZEMI - BLIŻEJ". Posłuchajmy, niech...

Dawid Mysior: 4 powody...

Dawid Mysior jest popularnym internetowym vlogerem, który porusza w swoich filmach szeroko pojętą...

Po owocu się poznaje… – komentarz Jacka do Ewangelii

Jezus opowiedział uczniom przypowieść:
«Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?
Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.
Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego.
Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta».

Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo… Niby prosta zasada, ale jak trudno przychodzi nam nie raz jej zastosowanie. Jesteśmy dziećmi naszych czasów i każdemu z nas – jednemu więcej, drugiemu mniej – brakuje cnoty cierpliwości.

Zamiast spokojnie poczekać na skutki czyjegoś działania i dopiero wtedy oceniać, łatwo wydajemy pochopne opinie sądząc po pozorach: zasłyszanej opinii czy pierwszym wrażeniu. A już najłatwiej przychodzi nam zauważanie u kogoś wad, na które sami w o wiele większym stopniu cierpimy. Nie umiem się modlić sercem, więc wypomnę komuś, że źle składa ręce albo krzywo klęczy i w ten sposób odwrócę od siebie uwagę. Tylko że własnego sumienia, ani tym bardziej Boga, nie da się oszukać.

W tych zabieganych czasach ciągłego pośpiechu bardzo potrzeba nam wszystkim szkoły cierpliwości, jaką jest cicha adoracja. Wtedy, gdy pozornie tracimy czas, bo nic nie robimy i nic się nie dzieje, pojawia się przestrzeń na głos Boga, który jest cichym szeptem, podobnym do powiewu delikatnego wiatru. W sakralnej ciszy kościoła, bez słuchawek w uszach i natrętnych dźwięków kolejnych powiadomień ze smartfona usłyszysz go łatwiej niż w codziennym zgiełku. Odwiedzisz Go i dasz Mu szansę, by powiedział ci Dobrą Nowinę…?

Jacek Sitarczuk

PS. Rozwijając ten temat, o zabieganiu i przepełnieniu informacjami naszego życia, warto wysłuchać poniższej konferencji o. Augustyna Pelanowskiego:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Otrzymuj powiadomienia, gdy opublikujemy coś nowego!

spot_img

Hostuj stronę bezpiecznie

Posiadasz stronę, ale nie masz zaufanej firmy, która będzie ją nie tylko utrzymywać, ale również pilnować i modyfikować w każdej potrzebnej chwili? sprawdź CERTIT.

Continue reading

Absolucja

Niech nas wspiera dobroć i miłosierdzie tego, który z Ojcem i Duchem Świętym żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Dlaczego nie zagłosuję na PIS

Grzegorz Płaczek w niekrótkim filmie punktuje sytuacje, zdarzenia, afery, skandale, zachowania, kumoterstwo, nepotyzm ... związane z partią rządzącą. Dla ludzi prawego serca Pan Bóg dał błogosławioną alternatywę na scenie politycznej Polski. Jest nią z pewnością partia skupiona wokół Rafała Piecha....

Marek Domagała i jego muza

Właśnie ukazał się nowy utwór Marka Domagały "JESZUA SZEMI - BLIŻEJ". Posłuchajmy, niech to będzie piękny czas, który może nas wprowadzić w nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Marek Domagała jest urodzonym w Prudniku muzykiem, gitarzystą, reżyserem, producentem i scenarzystą1. Jest...

Ciesz się wyłącznym dostępem do wszystkich naszych treści

Uzyskaj subskrypcję online i możesz odblokować dowolny artykuł, na który się natkniesz.

eprudnik.pl