-0,7 C
Nowy Jork

Pielgrzymka do Legnicy w miejsce cudu eucharystycznego

Published:

9 czerwca 2018 roku parafianie parafia św. Michała Archanioła w Prudniku udali się pielgrzymkę do Legnicy. Organizacją wyjazdu zajął się niezawodny Witold Jankowski wraz z małżonką Mariolą. Miejsce, do którego pielgrzymowaliśmy jest od niedawna znane z niezwykłego wydarzenia – cudu eucharystycznego.
W kościele parafialnym pw. św. Jacka w Legnicy 25 grudnia 2013 roku podczas Mszy Świętej upadła na ziemię konsekrowana Hostia. O tym co się stało później opowiedział przybyłym pielgrzymom z Prudnika proboszcz tutejszej parafii ks. Andrzej Ziombra. Zachęcam do odsłuchania tego niezwykłego świadectwa:

Trzeba przyznać, że usłyszeć historię o tym jak w chlebie znalazła się cząstka serca w agonii to jedno, a zobaczyć na własne oczy to cudowne wydarzenie to zupełnie inna sprawa. Wchodząc do kościoła św. Jacka w Legnicy od razu kierujemy kroki ku wyeksponowanej relikwii Ciała Pańskiego aby oddać cześć realnej obecności Chrystusa w konsekrowanej Hostii. Po krótkiej modlitwie mogliśmy również i my uczestniczyć w największym cudzie, we Mszy Świętej, w której Pan Jezus kolejny raz faktycznie i fizycznie ofiarował się za nasze grzechy. Ofiarnikiem był nasz przewodnik duchowy o. Faustyn Zatoka OFM.

Zanim przejdziemy do omówienia kolejnego etapu pielgrzymki zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy tym, co Bóg chce nam powiedzieć przez cud eucharystyczny. W tym kontekście niezwykle ważne wydaje się orędzie przekazane przez Pana Jezusa ojcu Augustynowi Pelanowskiemu OSPPE:

Dałem wam znaki w Legnicy i Sokółce. Kto z was wie, dlaczego wam je dałem? Kto się tym przejął? Czy dalej wielu z was będzie przyjmować Komunię Świętą w stanie grzechu tylko ze względu na wstyd przed ludźmi? Czy Ja kapłanom lub osobom Mnie poświęconym pozwoliłem bez spowiedzi przyjmować Komunię? Czy pozwoliłem bez spowiedzi wam, dzieciom Kościoła, chodzić do Komunii? Kto wam na to pozwala? Czy nie wiecie, że jeśli do Mojej Krwi się nie uciekniecie, wasza krew się poleje? Szanujcie Eucharystię i brońcie jej, bo bliski jest zamach na nią. Nie śpijcie! Kiedy uczniowie spali w Ogrodzie Oliwnym, stracili Mnie i dopiero po zmartwychwstaniu zobaczyli. Czy wy też tak chcecie? Czy chcecie, bym odszedł od was, by Mnie wam zabrano? Okażcie przywiązanie do Mnie! Czy tylko z nazwy jesteście Słowianami, czyli ludźmi słowa? Jakież przywiązanie wasze do Mojego słowa? Czy tylko z nazwy jesteście Polakami – a nie dlatego, że na polu was znalazłem, we krwi i w wygnaniu, okupacji i niewoli Czemu szukacie nowych panów poza granicami swojego królestwa? Ja jestem waszym Panem, więc nie szukajcie panów, bo znowu staniecie się niewolnikami – mówi Pan.
– Czy wasz prezydent nie nazwał mnie królem? To czemuż się lęka i uśmiecha do władców tego świata? Powinien płakać przede Mną, a wysłucham go, a nie uśmiechać się do władców zaprzedanych kłamstwu. Nie musi nikomu się podobać, tylko Mnie, a wzmocnię wasz kraj i wywyższę! Ja swoją Krwią wybielam wszystko. Dałem wam dwa znaki, i inne, lecz dlaczego nie rozumiecie, po co uczyniłem te cuda eucharystyczne? – mówi Pan.

Powyżej mamy przykład jak do cudu podchodzą ludzie wiary, zobaczmy jak do tak spektakularnych wydarzeń jak cuda eucharystyczne podchodzą racjonaliści reprezentujący tzw. świat. Zachęcam do zapoznania się z bardzo ciekawym artykułem „Przeciw faktom nie ma argumentu”. W artykule tym czytamy:

…Osoby nazywające siebie „racjonalistami” na wiadomość o cudzie w Sokółce [artykuł jest o cudzie w Sokółce] zareagowały skrajnie irracjonalnie: złożyły doniesienie do prokuratury, sugerując, że skoro ksiądz ma kawałek serca ludzkiego, to musiał popełnić morderstwo. Zostało wszczęte postępowanie i do księdza proboszcza przyszła policja.
Oczywiście, ksiądz proboszcz wskazał zarówno sprawców, jak i ofiarę. Zarówno Piłat, jak i Jezus Chrystus są realnymi postaciami i każdy racjonalnie myślący człowiek musi to przyznać.
Tak samo zresztą, jak żaden racjonalnie myślący człowiek nie będzie stawiał dzisiaj zarzutów Piłatowi, który dokonał zbrodni na Jezusie 2000 lat temu.
Jedyne, co mogłoby budzić wątpliwości dzisiaj, to sposób, w jaki proboszcz w Sokółce został posiadaczem kawałka serca Jezusa zamordowanego w Jerozolimie tyle lat temu. Jednak zgodnie z procedurą Komisja Kościelna zebrała wszystkie dostępne informacje i przesłuchała wszystkich świadków.
Absolutnie jednoznacznie ustalono, w jakich okolicznościach, z jakiego powodu i przez kogo konsekrowana Hostia została umieszczona w naczyniu z wodą i schowana w sejfie, i kto miał klucze, i kto pierwszy zauważył niezwykłe zmiany w Hostii. Trudno dopatrzeć się zbrodni w codziennych czynnościach wykonywanych w milionach kościołów na całej Ziemi, więc prokuratura umorzyła śledztwo.

Po najważniejszej części pielgrzymki przeszliśmy do poznawania historii Śląska i Legnicy.

Zamek w Legnicy

Kościół o. franciszkanów z grobowcem ostatnich piastów śląskich

Rynek, Katedra, w międzyczasie obiad i Kościół Mariacki (obecnie w rękach protestanckich)

Zakończenie pielgrzymi na Polach Legnickich gdzie dowiedzieliśmy się o szczególach bitwy z 1241 roku, w której koalicja wojsk chrześcijańskich pod dowództwem Henryka II Pobożnego poniosła klęskę w bitwie z Mongołami. Następnie nawiedziliśmy jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi śląskiej – benedyktyńską Bazylikę św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu.

 

 

Related articles

Recent articles

spot_img
eprudnik.pl