sobota, 2 grudnia, 2023

Paszporty Covidowe na Litwie i w całej Europie

Share

Jak niedawne przepisy dotyczące szczepień wywróciły do góry nogami życie mojej rodziny

 @gluboco


Chcę podzielić się sytuacją, w której moja rodzina i ja stoimy teraz z powodu ograniczeń Covid Pass.

Mieszkamy w małym europejskim kraju Litwy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wprowadzono surowe ograniczenia Covid Pass, które stanowią fundamentalną transformację w społeczeństwie.

W tym artykule opiszę szczegóły tego, jak Covid Pass działa w moim kraju i jak wpływa na moją rodzinę. Na początek mamy zakaz wstępu do centrów handlowych, nieistotnych sklepów i restauracji. A moja żona i ja zostaliśmy zawieszeni w pracy bez wynagrodzenia.

Ale jak wyjaśnię, to nie tylko Litwa. Ograniczenia Covid Pass są nakładane w całej Europie. Według moich obliczeń co najmniej 14 krajów europejskich ma teraz różne rodzaje ograniczeń krajowych w oparciu o Covid Pass. A każdy kraj ma ograniczenia w podróżowaniu po Europie w oparciu o Covid Pass.

W anglojęzycznych mediach nie było zbyt wielu doniesień o tym, co się stało. Pomyślałem więc, że przydałaby się szczegółowa relacja z pierwszej ręki.

Moja rodzina, mój kraj

Troki

Litwa jest małym krajem UE z 2,8 mln mieszkańców, położonym nad Morzem Bałtyckim, graniczącym z Polską, Białorusią, Rosją i Łotwą.

Obecnie 69% populacji w wieku powyżej 12 lat jest zaszczepionych Covidem.

Moja żona i ja mamy dwoje dzieci. Jest w ciąży z naszym trzecim dzieckiem.

Ani moja żona, ani ja nie jesteśmy zaszczepieni covidem.

Przepustka Opportunity Pass

Litwa wprowadziła Covid Pass do użytku domowego pod koniec maja 2021 r. Nazywa się to „Opportunity Pass(Galimybiu pasas w naszym języku). Jest przeznaczony dla wszystkich obywateli i obcokrajowców w wieku 16 lat i starszych.

Opportunity Pass pozwala na uczestnictwo w społeczeństwie. Bez tego nie masz możliwości: twoje prawa są ograniczone.

Opportunity Pass możesz zdobyć na 3 sposoby:

 • Jeśli zostałeś zaszczepiony (zatwierdzone szczepionki: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, J & J).
 • Negatywny wynik testu PCR. Ważny przez 48 godzin po pobraniu próbki.
 • Dowód na to, że miał Covid w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Musisz mieć pozytywny wynik testu PCR lub antygenu potwierdzony w tym czasie przez lekarza rodzinnego i wpisany do oficjalnej dokumentacji medycznej.

W połowie sierpnia nasz kraj dodał czwarty sposób uzyskania Opportunity Pass: „wystarczający poziom przeciwciał” oparty na serologicznym teście immunologicznym dla przeciwciał COVID-19 IgG lub testu przeciwciał całkowitych. Ważny przez 60 dni po teście.

Opportunity Pass jest powiązany z Twoją dokumentacją medyczną w krajowym systemie opieki zdrowotnej, z których wszystkie są zorganizowane pod Twoim krajowym numerem ID.

Aplikacja rządowa ma ilustrację pokazującą zabawę, jaką będziesz miał uczestnicząc w możliwościach społeczeństwa, jeśli masz Opportunity Pass:
Opportunity Pass

Nie ma ilustracji ludzi, którzy nie mają Przepustki.

Ograniczenia dla osób bez Opportunity Pass

16 sierpnia uchwalono ustawę zezwalającą na zwiększone ograniczenia wobec osób, które nie posiadają ważnego Opportunity Pass. Ograniczenia były stopniowo wprowadzane w ciągu kilku tygodni. Wszystkie obowiązują od 13 września.

Niektóre z ograniczeń obejmują:

 • Nie możesz odwiedzić żadnych kawiarni ani restauracji.
 • Nie można wejść do żadnych nieistotnych sklepów.
 • Nie możesz wejść do żadnego centrum handlowego ani dużego sklepu.
 • Nie możesz korzystać z usług kosmetycznych (włosy, paznokcie, salony itp.).
 • Nie można korzystać z usług naprawczych, które trwają dłużej niż 15 minut.
 • Nie można wchodzić do publicznych pomieszczeń zamkniętych.
 • Nie można wejść do centrum fitness, siłowni ani sauny.
 • Nie można uczestniczyć w imprezach plenerowych, które mogą mieć więcej niż 500 osób.
 • Nie możesz siedzieć i czytać w bibliotekach. Z biblioteki można korzystać tylko w celu odebrania i zwrotu książek.
 • Nie można podróżować pociągiem. [Rząd tymczasowo uchylił to ograniczenie na razie, ponieważ jest to niewykonalne i powoduje chaos.]
 • Nie możesz wejść do banków lub agencji ubezpieczeniowych, chyba że celem jest otrzymanie emerytury lub świadczeń socjalnych, w przypadku gdy usługa trwa nie dłużej niż 15 minut.
 • Studenci nie mogą wejść na uniwersytet bez przepustki. [Ponieważ wielu studentów nie jest szczepionych, rząd ogłosił okres karencji: do października studenci mogą brać bezpłatne (tj. Płatne przez rząd) testy Covid, aby dać im czas na szczepienie. Począwszy od października, studenci muszą mieć Opportunity Pass].
 • Nie można odwiedzać pacjentów w placówkach medycznych lub domach opieki nad seniorami / domach opieki. Jedynym wyjątkiem są nieuleczalnie chorzy pacjenci i dzieci poniżej 14 roku życia, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę z wyprzedzeniem.
 • Jeśli chodzi

  o opiekę medyczną: — Możesz otrzymać opiekę w nagłych wypadkach bez Opportunity Pass.

  — W przypadku zaplanowanej stacjonarnej opieki medycznej musisz mieć certyfikaty Covid Pass lub Covid.
  — W przypadku usług ambulatoryjnych opieka medyczna musi być prowadzona „w bezpiecznym środowisku” i będzie wymagała badań „w zależności od sytuacji epidemiologicznej”.

Ograniczenia: co oznaczają w praktyce?

Istnieje o wiele więcej zasad, z wieloma zawiłymi, a czasem sprzecznymi przepisami. Jest to jeszcze bardziej mylące, ponieważ biurokraci niemal codziennie rewiduje zasady. Oto, jak to obecnie działa w praktyce, jeśli nie masz Opportunity Pass:

 • W przypadku zakupówmożna robić zakupy tylko w małych sklepach (<1500 m2), które mają wejścia uliczne i których główną działalnością jest sprzedaż żywności, artykułów weterynaryjnych, farmaceutyków, okularów i soczewek kontaktowych lub artykułów rolniczych. Nie możesz wchodzić do sklepów, które sprzedają głównie inne produkty. Nie możesz wejść do żadnego centrum handlowego. Nie możesz wchodzić do dużych sklepów, w tym supermarketów.
 • Do jedzenia i picianie można odwiedzić żadnej restauracji, kawiarni ani baru. Obejmuje to wszystkie obszary wewnętrzne i większość obszarów zewnętrznych(szczegóły są skomplikowane; patrz oddzielna sekcja poniżej).
 • Do transportulokalne autobusy miejskie nie wymagają Opportunity Pass. Ale przywódcy polityczni wskazali, że wszystkie formy transportu publicznego mogą wymagać przepustki, jeśli mogą dowiedzieć się, jak sprawić, by działała w ruchliwych autobusach i pociągach.
 • W przypadku opieki medycznejusługi szpitalne wymagają Covid Pass. W przypadku ambulatoryjnej opieki medycznej (np. gabinety lekarskie, kliniki specjalistyczne, gabinety stomatologiczne) placówki medyczne mogą zezwolić na wejście pacjenta, który nie posiada Opportunity Pass. Ale w praktyce wiele klinik wymaga Opportunity Pass, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych.

W mojej okolicy ambulatoryjne placówki medyczne wymagają Covid Pass lub certyfikatów. Kilka dni temu moja rodzina została zawrócona z placówki medycznej, ponieważ nie mieliśmy Covid Pass. Placówka medyczna zaoferowała nam możliwość powrotu, jeśli wrócimy z negatywnym wynikiem testu PCR. W osobnym incydencie kilka dni później poszliśmy do gabinetu dentystycznego, w którym chodziliśmy od lat, na spotkanie dla jednego z moich dzieci, ale zostaliśmy poproszeni o wyjście, gdy personel odkrył, że nie mam Opportunity Pass.

Praca

Pracodawcy mogą nakazać pracownikom posiadanie Opportunity Pass. Każda firma i branża wyznacza własne standardy dotyczące tego, czy i jak wdrożyć mandat.

W przypadku mojej żony i mnie pracujemy w różnych branżach i mamy różne zawody. Ale obaj nasi pracodawcy osobno stworzyli tę samą politykę. Ludzie bez Opportunity Pass nie zostaną zwolnieni, ponieważ stworzyłoby to wiele problemów prawnych, obowiązków i zasiłków dla bezrobotnych. Zamiast tego pracownicy są zawieszani bez wynagrodzenia.

W naszym przypadku zarówno moja żona, jak i ja zostaliśmy zawieszeni w pracy bez wynagrodzenia 13 września. Możemy wrócić, gdy zastosujemy się do mandatu do przedstawienia ważnego Covid Pass.

Korzystanie z Opportunity Pass

Covid Pass ma postać kodu QR.
Kod QR w telefonie

Aby skorzystać z Opportunity Pass, pokazujesz kod QR „weryfikatorowi” (strażnikowi lub personelowi restauracji, sklepów, budynków itp.). Weryfikator zeskanuje Kod QR. Skaner potwierdza, że przepustka jest autentyczna, weryfikuje twój bezpieczny stan zdrowia oraz wyświetla twoje imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Następnie okazujesz swój identyfikator weryfikatorowi, aby potwierdzić, że informacje zawarte w Karcie są zgodne z Twoim identyfikatorem i że w związku z tym Przepustka należy do Ciebie.
Verif
Weryfikacji

Those who don’t use smartphones may go to a government office or pharmacy to get a paper printout of the QR code. Government data shows that about one third of people use a paper Covid Pass instead of a phone.Papier z nadrukiem kodu QR.

Egzekwowanie

Przepisy muszą być egzekwowane przez wszystkie podmioty prywatne i publiczne, których to dotyczy, np. restauracje, sklepy, budynki, placówki medyczne itp. Inspektorzy rządowi sprawdzą, czy zgodność z przepisami. Obywatele mogą również zgłaszać wszelkie przedsiębiorstwa, które nie przestrzegają przepisów. Każda firma, która nie egzekwuje prawidłowo Opportunity Pass, jest ukarana grzywną.

Oto jak to wygląda w praktyce (zdjęcia z 13-Sep-21 przy wejściach do największego centrum handlowego na Litwie i dużego supermarketu).

Przy wejściu do galerii handlowych i sklepów znajdują się strażnicy, którzy sprawdzają Opportunity Pass każdej osoby, która wchodzi:

Ludzie ustawiają się w kolejce, aby wprowadzić:

Duże centra handlowe mają skaner maszynowy. Gdy ludzie dotrą do maszyny, skanują swoją Opportunity Pass. Jeśli urządzenie zielonym światłem i sygnalizuje sygnał dźwiękowy, że przepustka jest ważna, strażnik pozwala tej osobie wejść:

The machines are currently only installed in larger shopping centers. In other businesses, the guard uses a phone app to verify the QR code on the Opportunity Pass:

Entrance

Both the machine and the phone app can also scan the paper printout for people who do not have a smartphone:

Strażnicy w większych firmach zostali specjalnie przeszkoleni. Szef Litewskiego Stowarzyszenia Detalistów powiedział:„To nowy zawód: Opportunity Pass Verifier. To nie jest ochroniarz. Personel Opportunity Passport Verifier musi zostać przeszkolony i posiadać rodzaj licencji.

Osoby, które nie mają ważnej Opportunity Pass, nie mogą wziąć udziału w programie. W większych centrach handlowych policja jest obecna, aby rozpatrywać skargi od posiadaczy osób niebędących posiadaczami karnetów:
Policja

W sklepach bez policji pracownicy zajmują się skargami. Przedstawiciel dużej sieci supermarketów skomentował:„Były konflikty, ponieważ niektórzy ludzie nie są zadowoleni z nowych przepisów… Pracownicy sprawdzający przepustki mają psychologiczne trudności z radzeniem sobie z całą tą negatywnością.

Restauracje, kawiarnie, bary

Restauracje i bary również ściśle egzekwują Opportunity Pass. Mała kawiarnia nie ma siły roboczej ogromnego biznesu, aby umieścić strażników przy drzwiach, aby powstrzymać cię przed wejściem. Ale pracownicy są surowi w proszeniu o dokumenty przed złożeniem zamówienia. Na przykład potwierdziłem, że każda restauracja i kawiarnia w mojej okolicy wymaga Opportunity Pass i odmawia obsługi posiadaczom spoza Pass.

Większość egzekwowania przepisów jest wykonywana przez prywatne firmy, ale inspektorzy rządowi przeprowadzają również kontrole wyrywkowe. Na przykład właściciel lokalnej restauracji powiedział mi, że inspektorzy niespodziewanie weszli do jego miejsca w zeszłym tygodniu. Korzystając z aplikacji skanującej, inspektorzy przechodzili od osoby do osoby, aby sprawdzić, czy wszyscy w restauracji – klienci i pracownicy – mają ważną opportunity Pass i pasujący identyfikator. Na szczęście dla właściciela restauracji, jest surowy w zakazywaniu posiadaczy nie-Pass, więc inspektorzy stwierdzili, że każda osoba rzeczywiście miała ważną Opportunity Pass. Gdyby ktoś tego nie zrobił, właściciel zostałby ukarany grzywną.

(Właściciel opowiedział mi tę historię, kiedy wpadliśmy na siebie na ulicy. Przyjaźnimy się ze sobą, ale nie wolno mi już wchodzić do jego restauracji na rozmowę, więc mogliśmy rozmawiać tylko stojąc na zewnątrz.)

Siedzenia zewnętrzne, toalety wewnętrzne

Ustawa z 16 sierpnia zakazuje osobom bez Covid Pass wszystkich restauracji i kawiarni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

10 września rząd zmodyfikował ograniczenie, aby osoby bez przepustki mogły siedzieć w kawiarniach na świeżym powietrzu. Są zobowiązani do noszenia masek i są ograniczeni do maksymalnie 5 osób przy jednym stole.

Prawo zabrania posiadaczom nie-Pass wchodzenia do sąsiednich budynków w celu skorzystania z toalety. Tak skutecznie, osoby bez przepustki mają zakaz korzystania z wewnętrznych łazienek w tych miejscach.

Reguła spowodowała problemy, ponieważ miejsca musiały monitorować dostęp do łazienki, aby upewnić się, że toalety są używane tylko przez osoby z Covid Pass.

Stwierdzając, że rząd„jest gotowy do dialogu”,Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 15 września, że posiadacze nie-Pass będą mogli korzystać z toalet wewnętrznych. Osoby bez Covid Pass są zobowiązane do przeniesienia się bezpośrednio do łazienki bez zatrzymywania się w żadnym innym miejscu w pomieszczeniu i muszą prawidłowo nosić maski na twarz podczas podróży do toalety.

To i tak kwestia sporna, ponieważ pogoda stała się zbyt zimna, aby większość ludzi usiadła na zewnątrz.

Przymus szczepienia

Rząd twierdzi, że szczepionka nie jest obowiązkowa, ponieważ nadal możesz uzyskać Opportunity Pass, jeśli masz odporność na infekcję lub wykonujesz testy.

Jest to jednak liść figowy, który maskuje presję na szczepienie.

Nasz rząd składa gołosłowne deklaracje na temat odporności na wcześniejsze zakażenie, ale w praktyce utrudnia wykorzystanie jej jako podstawy do otrzymania Opportunity Pass. Urzędnicy wyjaśniają, że uczynili ją uciążliwą, ponieważ nie chcą, aby obywatele celowo zarażali się, aby uniknąć szczepień.

Jeśli chodzi o opcję testowania, jest ona podobnie zaprojektowana tak, aby była trudna. Przed wprowadzeniem reżimu Covid Pass ludzie mogli uzyskać testy za darmo w różnych miejscach za pośrednictwem rządowego planu zdrowotnego. Teraz obowiązkowe jest, aby testy na Opportunity Pass zostały wykonane w prywatnym laboratorium lub instytucie medycznym – bez mobilnych laboratoriów lub testów domowych – i być opłacane prywatnie. Wynik ujemny jest ważny tylko przez 48 godzin od momentu pobrania próbki. Musiałbyś więc robić test co 1-2 dni, aby żyć swobodnie. Pieniądze i czas sprawiają, że jest to trudne dla zdecydowanej większości ludzi.

Dodatkowo, jeśli uzyskasz pozytywny wynik testu, nawet jeśli nie masz żadnych objawów, Ty i wszystkie Twoje kontakty musicie izolować się przez 10 dni, co dla wielu osób oznacza utratę dochodów z pracy.

Dozwolone są tylko testy PCR

Nasz rząd nakazał, aby tylko test PCR był akceptowalny, aby uzyskać pass, a nie tańszy szybki test antygenowy. Przywódcy rządowi wyraźnie stworzyli ten wymóg, aby zwiększyć obciążenie testami.

Ciężarem testu PCR jest czas i pieniądze. Laboratoria oferują testy PCR za 60-75 EUR i dają wyniki w ciągu 12-24 godzin. Rząd uznaje test za ważny tylko przez 48 godzin od momentu pobrania próbki wymazu, a nie od momentu otrzymania wyniku z laboratorium. Czekając na wynik, oznacza to, że będziesz potrzebował testu prawie codziennie, aby utrzymać ważną przepustkę Covid i kontynuować życie bez ograniczeń.

Ta liczba testów kosztowałaby ponad 1000 eur w opłatach laboratoryjnych za osobę miesięcznie, plus czas pójścia do laboratorium.

Rząd wyraźnie stworzył ten ciężar czasu i pieniędzy, a także ryzyko zmuszenia do izolacji, w celu promowania szczepień zamiast testowania.

Pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących wymogu tylko PCR, ponieważ jest on oczywiście mściwy, więc gabinet wskazał, że zmieniają zasady, aby umożliwić również tańszy test antygenowy.

Ale niezależnie od tego, na jaką formę testu pozwalają, intencja jest jasna: rząd wywiera na nas maksymalną presję, abyśmy się zaszczepili. Nasza wolność stała się uzależniona od szczepień lub codziennych testów.

Sprzeciwiamy się temu przymusowi.

Dlaczego nie chcemy Przepustki?

Moja żona i ja nie jesteśmy przeciwni szczepieniom na Covid. Szczepienie może być korzystne dla wielu osób. Jest to osobista decyzja medyczna, która powinna być podjęta przez każdą osobę w porozumieniu z lekarzem.

To, czemu zdecydowanie się sprzeciwiamy, to nakazy szczepień. Rząd nie powinien zmuszać nas do poddania się leczeniu wbrew naszej woli. Nasze prawa jako obywateli nie powinny być ograniczane, ponieważ nie jesteśmy poddawani takiemu leczeniu.

Zwolnienia medyczne: tylko alergie

Sprzeciwiamy się Opportunity Pass z zasady. Uważamy, że nakazy dotyczące szczepionek covidowych są błędne w każdym przypadku.

Ale w naszym własnym przypadku mamy jeszcze jednego problemu.

Moja żona ma długotrwałą postępującą chorobę. Opierając się na danych zarówno z badań nad szczepionkami, jak i krajów, które publikują rzeczywiste statystyki skutków ubocznych, obawiamy się, że szczepionka może wywołać poważne skutki uboczne w krótkim okresie lub pogorszyć jej stan w dłuższej perspektywie.

Dane uzupełniające firmy Pfizer.

Dodatkowo jest w ciąży z naszym trzecim dzieckiem.

Nasze obawy omówiliśmy z lekarzem specjalistą, który leczy ją od lat. Lekarz zbadał temat i doszedł do opinii, że jest ona narażona na zwiększone ryzyko poważnych działań niepożądanych ze względu na jej stan. Przedstawiliśmy władzom notatkę napisaną przez lekarza, w której szczegółowo opisano sytuację mojej żony i wniosek, że szczepienie nie jest dla niej warte ryzyka.

Nasza prośba została odrzucona. Moja żona nie otrzyma zwolnienia z ograniczeń Opportunity Pass. Nie otrzymaliśmy żadnego wyjaśnienia. O ile nam wiadomo, nie ma odwołania.

Nie wiemy, co się stało w jej przypadku. Ale ogólnie rzecz biorąc, nasz rząd jest przeciwny zwolnieniom medycznym. Władze ogłosiły, że zezwalają na zwolnienia medyczne tylko w przypadkach, gdy certyfikowany lekarz alergolog stwierdzi, poprzez szeroko zakrojone udokumentowane testy, że dana osoba jest poważnie uczulona na substancję zawartą w szczepionce (reakcje anafilaktyczne). W wywiadzie urzędnik Ministerstwa Zdrowia stwierdził, że taka alergia jest jedynym dopuszczalnym zwolnieniem, a Ministerstwo nie lubi „tendencji do używania medycznych wymówek jako uzasadnienia nieszczepienia„.

Polityka

Kiedy w grudniu 2020 r. rozpoczęto szczepienia na Covid, przywódcy polityczni na Litwie podkreślali, że szczepienia są dobrowolne.

Wraz ze wzrostem liczby szczepień wiosną 2021 r. i rozpoczęciem rozwoju Covid Pass, zmieniły się poglądy polityczne głównego nurtu. Teraz konsensus wśród wszystkich głównych polityków jest taki, że niezaszczepieni ludzie nie powinni mieć równych praw.

Oto kilka reprezentatywnych cytatów wypowiedzianych przez naszych przywódców w ciągu ostatnich dwóch miesięcy:

 • „Ludzie, którzy się nie zaszczepią, stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, gospodarki kraju, biznesu i życia ludzkiego”.
 • „Zachęcam do unikania kojarzenia się z nieszczepionymi,ponieważ obcowanie z celowo nieszczepionymi jest tym samym, co wsiadanie do samochodu z pijanym kierowcą”.
 • „Jeśli się nie zaszczepisz, idź przygotować swój grób.
 • „Opportunity Pass pozwoli nam żyć tak swobodnie, jak to tylko możliwe podczas globalnej pandemii… Opportunity Pass to jedyny sposób, aby nie zamknąć naszej gospodarki i pozwolić ludziom cieszyć się ulubionymi restauracjami, kawiarniami i sklepami.
 • „Nieszczepienie się oznacza, że będziesz go rozprzestrzeniać, ponieważ każdy, kto nie szczepi, jest potencjalnym rozsiewaczem. Nieszczepienie się i zachęcanie innych do nieszczepienia się nie są jeszcze przestępstwami. Jesteśmy – nadal – łagodni i uprzejmi. Ale dlatego cierpimy, ponieważ nie zatrzymujemy niezaszczepionych siłą prawa i porządku. Można to jednak zrobić. Jesteśmy w stanie wojny. Zastanówmy się między sobą i rządem koalicyjnym nad tym, czy państwo naprawdę robi wszystko, co w jego mocy, aby walczyć z wirusem, jakim są antyszczepionkowcy”.

W ruchu reklamowym minister gospodarki(na zdjęciu po lewej)odwiedził kawiarnie i bary, aby promować Opportunity Pass. Napisała na swojej stronie na Facebooku:

 • „Z 634 przypadkami dziennie, nie można było sobie wyobrazić, że ostatnio możemy mieć „normalne życie”. Jednak dziś możemy cieszyć się jesienią i wracać do wielu naszych zajęć bez żadnych ograniczeń… Naszym celem jest, aby szczepionki i Opportunity Pass pomogły utrzymać firmy otwarte i działające. Bardzo się cieszę, że firmy pomagają nam w tej trudnej godzinie.”
  Economics Minster w kawiarni z Opportunity Pass.

Rosnące ograniczenia. Ponowne szczepienie.

Liczba pozytywnych wyników testów na Litwie gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca.

Wzór w tym roku jest taki sam jak w 2020 r.: liczba nowych pozytywnych testów osiągnęła niski poziom ze szczytem letnich upałów na początku lipca, a następnie zaczęła rosnąć, gdy pogoda stała się chłodniejsza pod koniec lipca i sierpnia.Pozytywne testy Covid na Litwie.

Liczba hospitalizacji i zgonów rośnie w podobny sposób.

Statystyki rządowe pokazują, że od 27 sierpnia do 15 września na Covid zmarły 172 osoby. Spośród nich 35 lub 20% było w pełni zaszczepionych. Pozostałe 80% było nieszczepionych lub częściowo zaszczepionych; dane nie pokazują podziału.

Aby walczyć z rosnącą liczbą, urzędnicy uruchomili zastrzyki przypominające. W ramach „programu ponownego szczepienia” ludzie otrzymają trzeci zastrzyk Pfizera lub Moderny sześć miesięcy po ostatnim wstrzyknięciu, zaczynając od seniorów, a następnie przechodząc do całej populacji.

Wdrażane zastrzyki z ponownych szczepień przywódcy omówili dalsze środki w ciągu ostatniego tygodnia:

 • Prezydent:„Obowiązkowe lub wymuszone szczepienia są jedyną możliwością, jeśli chcemy sprawnego procesu, aby sprostać wyzwaniu obciążenia nałożonego przez wariant Delta„.
 • Premier:„Liczba przypadków rośnie. Duża liczba osób zdecydowała się nie szczepić, dlatego zmarła na tę chorobę. Rząd dał ludziom czas na zaszczepienie się. Ale tempo szczepień zwolniło. Dlatego niestety musieliśmy nałożyć ograniczenia. Ograniczenia te są kwarantanną nieszczepionych… Dodatkowe ograniczenia mogą być potrzebne, ale na razie mam nadzieję, że tego uniknę.
 • Wiceminister zdrowia:„Prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy rozpoczniemy czwarty i piąty zastrzyk przypominający. 

Aby jeszcze bardziej zachęcić do szczepień, nasz rząd opracowuje ustawę odmawiającą świadczeń chorobowych osobom, które nie zostały zaszczepione przeciwko Covid i zachorowały na wirusa. Obecnie pracownicy płacą obowiązkową opłatę za ubezpieczenie zdrowotne. Finansuje to program zasiłków chorobowych, który wypłaca 62% wynagrodzenia, jeśli pracownik poważnie zachoruje lub stanie się niezdolny do pracy. Istnieje jednak kilka ograniczonych wyjątków: osoba nie otrzymuje nic, jeśli choroba jest wynikiem nadużywania alkoholu lub narkotyków, oszustwa lub działalności przestępczej. Nowe prawo doda odmowę zaszczepienia się na Covida jako kolejny powód, dla którego chory nie otrzymuje świadczeń.

Próby obejścia Przepustki

Zgodność jest niezwykle wysoka. Rząd poinformował, że 90% uprawnionych obywateli – 1,5 miliona osób – ma ważną przepustkę Covid od 17 września.

Ale niektórzy ludzie próbują znaleźć alternatywy.

Ze względu na długie kolejki osób czekających na wejście do sklepów, strażnicy tylko rzadko sprawdzają, czy identyfikator danej osoby pasuje do Covid Pass. Doniesienia prasowe wskazują, że posiadacze nie-Pass skorzystali, pożyczając kod QR innych osób, aby nielegalnie uzyskać dostęp do sklepów.

Na przykład 15 września 49-letni mężczyzna próbował wejść do supermarketu w stolicy Wilnie. Strażnik przy wejściu stał się podejrzliwy, ponieważ nazwisko na zeskanowanym kodzie QR było litewskie, ale (jak donosi policja) mężczyzna był „azjatycko wyglądającym” obcokrajowcem, który nie znał języka. Wezwano policję. Mężczyzna powiedział, że jest pracownikiem budowlanym i chciał kupić jedzenie rano, więc ukradkiem sfotografował kod QR swojego szefa na placu budowy. Mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości 5000 euro. Policja wydała komunikat prasowy.

Other reports describe people who bribe doctors to fake the vaccination – pouring the vaccine into the garbage – for 250-500 eur. The government treats all these cases as crimes and is investigating.

Opposition

In our country, opinion polls show that 70-80% of people support vaccine mandates and the exclusion of unvaccinated people from various aspects of society.

There is no unified opposition to restrictions.

The only socially-acceptable opposition is to nitpick about the details of each particular regulation. That’s led to some minor loosening of rules, e.g. giving university students an extra few weeks to get vaccinated.

But in general, there isn’t much mainstream condemnation of the entire Covid Pass regime as a fundamental violation of human rights. Voices of principled opposition are rarely featured in our country’s media. Opposition is usually ignored by the mainstream, and when mentioned, those who oppose mandates are caricatured by both the government and the media as far-right, anti-LGBT, conspiracy theorists, and neo-Nazis.

Social stigmatization

This social stigmatization of opponents works.

Opponents of vaccine mandates are muted with the label of „anti-vaxxers”, which in our post-Soviet society is seen as a person who is irrationally fatalistic, mystical, illiterate, selfish, anti-modern, and anti-science.

That’s driven away most mainstream people who might oppose the restrictions on principle. And that leaves as opponents mainly rabble-rousers and kooks that mainstream people don’t want to be associated with. Which makes mainstream opponents even more queasy to join. Which leaves even crazier people as the sole opposition. And so on, in a vicious spiral to the bottom.

Given the political situation in our country, the result is that many of the loudest voices against the Covid Pass – the ones who dare to speak publicly – are people who explicitly conflate opposition to vaccine mandates with anti-LGBT views. So the few protests which have occurred against the Covid Pass have devolved into a battle over gay rights. Which – again – drives away mainstream people who would otherwise join in opposition to the Covid Pass.

As an example of the absurdity of the situation, the only major politician against most Covid restrictions, the founder of the opposition party Labor (pictured), is such a nut that he and his children started selling mineral water that he claims gives you immunity against the virus:
Uspaskichas, water

The government and media seize on this to characterize all opposition to Covid restrictions as loonybin cases like him. Or crazed far-right anti-LGBT activists. Or anti-Semites. Etc. And that successfully stigmatizes opposition even further so mainstream people think there is no basis for principled opposition to vaccine mandates.

The result is a wedge that has cleaved society in two: the Good and the Bad. Covid policy in our country has become a signal that you’re Good and do not belong to the inferior group of mystical, crazed people.

1980s: Fight for freedom. 2021: apathy.

There is not much protest in our country against the vaccine mandates. In France and Holland, there have been large demonstrations by diverse groups. Not enough to stop the restrictions, but at least something.

But in our country, protests have been small, dominated by anti-LGBT activists, and limited in many ways by government restrictions and police.

Nie jesteśmy niczym niezwykłym wśród krajów europejskich w apatii i braku protestu szerokiej populacji. W ciągu ostatnich 18 miesięcy rzadko zdarzało się, aby w większości Europy masowy, szeroko zakrojony sprzeciw wobec środków Covid.

To mnie bardzo zaskoczyło. To dla mnie zdumiewające, że duża liczba ludzi w moim kraju i w całej Europie wydaje się nie dbać zbytnio o prawa i wolność jednostki.

Kontrast z najnowszą historią jest wyraźny. W moim kraju przez dziesięciolecia byliśmy okupowani przez Związek Radziecki. Walczyliśmy o – i wygraliśmy – rewolucję niepodległościową 30 lat temu. Setki tysięcy ludzi podjęło realne ryzyko, aby przeciwstawić się opresyjnemu reżimowi komunistycznemu. W najsłynniejszym incydencie, w sierpniu 1989 roku, 30% całej populacji państw bałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii połączyło ręce, tworząc ludzki łańcuch 675 kilometrów w celu wsparcia wolności i niezależności od autorytarnej okupacji sowieckiej.
Bałtycki Łańcuch 1989

Ale teraz, trzy dekady później, nasza obecna populacja jest apatyczna wobec utraty wolności, o które walczyło poprzednie pokolenie.

Ograniczenia Covid wprowadzają bardziej autorytarną formę rządów w Europie. Premier naszego rodaku z Estonii wyraźnie ostrzegł przed niebezpieczeństwem w czerwcu tego roku:„To, co widzieliśmy w tym kryzysie Covid, to pragnienie silnej ręki lub autorytarnego sposobu rządzenia, jest głęboko w naszych społeczeństwach, nawet w niektórych krajach, w które nigdy byś nie uwierzył.” Prezydent Meksyku wielokrotnie ostrzegał w tym roku przed rosnącym autorytaryzmem Covid w Europie.

Jednak niewiele osób w moim kraju zajmuje stanowisko w opozycji.

Walczyliśmy z rządową propagandą i „Pokaż mi swoje dokumenty!” autorytaryzmem ZSRR, tylko po to, aby teraz potulnie zgodzić się na nowy reżim propagandy medialnej i technokratycznego, napędzanego strachem autorytaryzmu zdrowotnego „Pokaż mi swój Covid QR Code!„.

Autocenzura

Sprzeciw wobec Covid Pass nie jest tutaj traktowany jako pogląd polityczny lub filozoficzny, z którym ludzie mogą się nie zgadzać. Zamiast tego jest uważany za opinię tak niebezpieczną, że musi zostać zakazany.

To dla mnie smutne, że doszliśmy do takiej sytuacji tutaj, na Litwie, ze wszystkich miejsc. Pod okupacją sowiecką w latach 1944-1990 tłumiono sprzeciw polityczny, cenzurowano wiadomości, a sąsiedzi szpiegowali sąsiadów (zdjęcieponiżej pokazuje protest z 1972 roku przeciwko sowieckim represjom i cenzurze).
Protestujący przeciwko Sowietom, 1972.

Jednak teraz powróciliśmy do reżimu cenzury. Jest to wspierane przez rząd, ale – przynajmniej na razie – nie jest bezpośrednio egzekwowane przez nich. Zamiast tego główną siłą jest ruch społeczny, który uciska sprzeciw tak bardzo, że ludzie cenzurują samych siebie.

Połączone efekty środowiska społecznego, mediów i myślenia grupowego są potężne. Wiosną ubiegłego roku sprawiło, że dorośli bali się zachorować na Covid. Zimą ubiegłego roku wielu ludzi głęboko bało się, że ich dzieci zachoczą covid.

Ale 18 miesięcy po tym kryzysie ludzie bardziej boją się stygmatyzacji społecznej niż samego wirusa. Jawne zakazy są często niepotrzebne, ponieważ większość normalnych, niezwariowanych ludzi, którzy sprzeciwiają się polityce, cenzuruje się.

Inne: Publiczne zawstydzanie i życzenia śmierci

Wiele osób idzie jeszcze dalej, wygłaszając wylewne pochwały dla reżimu Covid Pass i nienawiści do każdego, kto jest przeciwny.

Na Facebooku wielu Litwinów, których widzę, zamieściło naklejkę na swoim profilu –„Wykształceni. Zaszczepiony.” – wraz z długimi postami szalejącymi: „skończylibyśmy z tą pandemią, gdyby tylko głupi antyszczepionkowcy albo się zaszczepili, albo umarli!”.

Nie ma sprzeciwu wobec tych wiadomości. Większość ludzi po prostu naciska„jak”i kibicuje życzeniom śmierci. Każdy, kto jest przeciwny, przypuszczalnie nic nie mówi ze strachu przed tłumem. To jest z pewnością to, co robię.

W mojej pracy musieliśmy wskazać, czy mamy Opportunity Pass. Następnego dnia opublikowano publicznie listę statusu przepustki wszystkich osób. Okazuje się, że jestem jedyną osobą w mojej okolicy, która nie ma przepustki. Jedynym powodem, dla którego zamieściliśmy tę listę, było zawstydzenie mnie.

Publiczne zawstydzanie zadziałało. Większość kolegów unikała mnie później.

Ale jeden kolega odciągnął mnie na bok. Szepcząc mi do ucha (dosłownie), powiedziała mi, że uważa Opportunity Pass za szalone pogwałcenie praw człowieka i gardzi faktem, że została zmuszona do szczepienia wbrew swojej woli, szczególnie dlatego, że planuje wkrótce mieć kolejne dziecko. Ale czuje, że nie odważy się temu sprzeciwić, ponieważ ma już jedno dziecko, boi się o swoją pracę i musi robić zakupy i w inny sposób kontynuować życie.

Ponownie weszliśmy w świat, w którym musisz szeptać, aby porozmawiać o swoim sprzeciwie wobec polityki rządu. Gdzie musisz zeskanować swoje dokumenty, aby zjeść w restauracji. W przypadku zawieszenia w pracy bez wynagrodzenia za nieprzestrzeganie przepisów. I gdzie strach zmusza cię do poddania się zabiegom medycznym, których nie chcesz.Co robić?

Moja żona i ja nie wiemy, co robić.

Nigdy nie byliśmy zaangażowani ani zainteresowani polityką. Nie lubimy walczyć. I nie chcemy rozgłosu. Lubimy naszą prywatność.

Nie mogę rozmawiać z urzędnikami.

Próbowałem spotkać się z urzędnikami państwowymi, aby wyjaśnić naszą sytuację.

Jednak nie spotkają się z nami, ponieważ nie jesteśmy zaszczepieni.

Opportunity Pass jest wymagany do wejścia do biur, w których pracują. Jako nie-posiadacze Przepustki, moja żona i ja nie możemy wejść do środka, aby się z nimi spotkać.

Zasugerowałem, że zamiast tego moglibyśmy spotkać się na zewnątrz. Ale nie zgodzą się wyjść na zewnątrz, aby się z nami spotkać.

Nie mamy więc możliwości spotkania się z odpowiednimi urzędnikami rządowymi w celu omówienia naszej sytuacji.

Brak opcji prawnych.

Nie mamy szans w sądzie, jeśli pozwiemy. Sędziowie w naszym kraju popierają mandaty szczepionkowe. Istnieje pewien przegląd sądowy dotyczący szczegółów niektórych ograniczeń – na przykład, jeśli zgodnie z obowiązującym prawem legalne jest odcięcie świadczeń chorobowych nieszczepionych. Ale w ogóle system sądowniczy stwierdza, że mandaty nie naruszają żadnych praw.

Jeśli chodzi o wyższe apelacje, naszą jedyną opcją byłyby sądy UE, ale uważamy, że tam też nie mamy żadnych szans. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w kwietniu tego roku 16-1, że obowiązkowe szczepienia są legalne w społeczeństwie demokratycznym, jeśli władze krajowe ustalą, że mandaty realizują „pilną potrzebę społeczną”.

Ciągłe testy, aby zachować wolność?

Teoretycznie moglibyśmy codziennie wykonywać testy w prywatnym laboratorium, aby zachować naszą wolność. Ale w naszym przypadku to nie zadziała.

We can’t afford to do PCR tests every 1-2 days. Together, my wife and I earn about 3000 eur per month. We calculate that the testing for both of us necessary to have the Pass for workdays only, not on weekends, would cost around 1500 eur per month, or half our income. Plus more than an hour of time each day to go to the lab, wait, do the test, and leave.

A change in the rules to allow antigen tests reduces our cost to 500 eur per month. That amount is on the limit for us: we could afford it if we reduce our food budget, cease savings, and eliminate most expenditures other than housing, utilities, taxes/fees, and necessary transportation.

Move countries?

Myśleliśmy o przeniesieniu krajów w mniej restrykcyjne miejsce, ale byłoby to trudne.

Nie ma zbyt wielu krajów do wyboru.

Ponieważ moja żona i ja mówimy po angielsku i chcemy, aby nasze dzieci uczyły się tego języka, wolne od ograniczeń części USA mogą być możliwe. Ale nie możemy, ponieważ nie mamy wiz do Ameryki.

W Europie większość krajów ma ograniczenia, więc ruch nie poprawiłby naszej sytuacji.

Głównymi krajami w Europie wolnymi od ograniczeń są obecnie Dania i Szwecja. Jako obywatele UE moglibyśmy legalnie się tam przenieść i mieszkać w tych miejscach. Ale to byłoby trudne. Zarówno moja żona, jak i ja mamy pracę, która jest związana z naszym krajem i językiem, więc jeśli się przeprowadzimy, będziemy musieli zacząć od zera, aby znaleźć pracę w kraju, w którym nie mamy umiejętności zawodowych, kontaktów i znajomości języka. Ponadto Dania i Szwecja są drogimi krajami; nasze oszczędności pokryłyby tylko koszty przeprowadzki i pierwsze 2-3 miesiące, więc musielibyśmy szybko znaleźć pracę. Taki ruch byłby ogromną zmianą dla naszych dzieci, której nie chcemy im narzucać.

I nie ma gwarancji, że rządy tych krajów nie nałożą nowych ograniczeń Covid Pass w przyszłości.

Nasz dom

Co najważniejsze, nie chcemy się ruszać.

Kochamy to, gdzie mieszkamy. To nasz dom, nasza kultura, nasz język, nasza natura. Nie jesteśmy ważnymi ludźmi, ale mamy głębokie korzenie w okolicy: zarówno moja rodzina, jak i rodzina mojej żony mieszkają tu od setek lat. Jesteśmy częścią tego miejsca. Chcemy nadal wychowywać tutaj nasze dzieci. Nie chcemy wyjeżdżać.

Co więc zrobimy?

Szczerze mówiąc, nie wiemy. Naprawdę nie wiemy.Covid Pass w innych krajach UE

Pokazałem szczegóły Covid Pass w moim kraju na Litwie, ponieważ tam mieszkam i co wiem najlepiej.

Jesteśmy zdecydowanie jednym z bardziej restrykcyjnych krajów w Europie. A niektóre z zasad, które mamy, są wyjątkowo szalone.

Ale nie jesteśmy jedynymi, którzy mają Covid Pass. Według moich obliczeń 14 z 27 krajów Unii Europejskiej zaczęło nakładać krajowe ograniczenia Covid Pass. Oto próbka kilku z tych krajów, pokazująca, w jakich sytuacjach wymagają Covid Pass, a także link do oficjalnej strony rządowej ze szczegółami:

 • Austria

  Restauracje. Hotele. Wszystkie imprezy wewnątrz i na zewnątrz. Wszystkie obiekty rekreacyjne i sportowe, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  Limit wieku: 12 lat i więcej. W stolicy Wiednia granica wieku wynosi 6 lat.
  (źródło)
 • Cypr

  Restauracje, kawiarnie, bary. Kościoły i inne nabożeństwa religijne. Imprezy plenerowe i wewnętrzne. Centra handlowe i domy towarowe. Pogrzeby, wesela, chrzcieli. Kryty wypoczynek i sport. Hotele.
  Limit wieku: 12 lat i więcej.
  (źródło)
 • Francja

  Restauracje, kawiarnie, bary. Centra handlowe. Szpitale z wyjątkiem opieki w nagłych wypadkach. Domy spokojnej starości i domy opieki. Podróże długodystansowe samolotem, pociągiem lub autobusem. Kempingi i inne miejsca zakwaterowania wakacyjnego.
  Limit wieku: 12 lat i więcej.
  Oprócz powyższych ograniczeń dla całej populacji, Covid Pass jest obowiązkowy dla wszystkich pracowników i personelu w dziedzinach medycznych oraz w publicznych usługach, takich jak restauracje, bary i turystyka.
  (źródło)
 • Włochy

  Restauracje, bary, kawiarnie do spożywania posiłków w pomieszczeniach. Podróże międzymiastowe samolotem, pociągiem, statkiem, promem lub autobusem. Wszystkie imprezy publiczne na świeżym powietrzu i wewnątrz pomieszczeń, w tym imprezy sportowe. Muzea i wystawy. Baseny, siłownie, spa, centra fitness. Wesela. Festiwale i targi. Konwencje.
  Limit wieku: 12 lat i więcej.
  Oprócz powyższych ograniczeń dla całej populacji, szczepienia są obowiązkowe dla wszystkich pracowników medycznych od lipca. Na początku września premier powiedział, że jego rząd może rozszerzyć ten mandat na całą populację, czyniąc szczepienia obowiązkowymi dla wszystkich obywateli, gdy Europejska Agencja Medyczna (EMA) wyda pełną zgodę na szczepionki.
  (źródło)
 • Portugalia

  Restauracje w weekendy (od piątku o 19:00) i w święta. Hotele, apartamenty turystyczne. Zajęcia grupowe na siłowniach. Wesela i chrzciny z ponad 10 osobami.
  Limit wieku: 12 lat i więcej.
  (źródło)

Z drugiej strony istnieją kraje europejskie bez krajowych ograniczeń Covid Pass, na przykład Bułgaria, Estonia, Finlandia, Polska, Rumunia i Szwecja. Wszystkie mają różne ograniczenia Covid – maski, limity pojemności, godziny policyjne – ale nie ma Covid Pass do użytku domowego.

Należy pamiętać, że powyższe środki odnoszą się do przepisów krajowych.

W przypadku podróży każdy kraj europejski ogranicza obecnie podróże transgraniczne na podstawie statusu szczepień / Covid Pass.Jak pomóc: proszę wzmocnić ten komunikat

Moim początkowym celem w tym artykule było poinformowanie anglojęzycznych czytelników o zmianach Covid Pass zachodzących w Europie.

Ale ponieważ widziałem, że mój post odbił się i zwrócił na siebie uwagę w moim kraju, pomyślałem, że może ta wiadomość może mieć wpływ również tutaj.

Jesteśmy małym krajem i jesteśmy zależni od świata zewnętrznego. Nasi politycy dbają o to, jak jesteśmy postrzegani przez UE, USA i świat. Nikt nie mówi o nas zbyt wiele, więc każda zewnętrzna uwaga, którą otrzymujemy, jest omawiana bez końca.

Byłoby wielką sprawą, gdyby reszta świata zaczął mówić o szaleństwie naszych nowych zasad Covid Pass.

Mój kraj jest zbyt zainwestowany – zarówno dosłownie zainwestowany w pieniądze i technologię, jak i politycznie i emocjonalnie zainwestowany w prawa i skupienie się na mediach – aby natychmiast odwrócić się i zabić Covid Pass. I jak już opisałem, około połowa innych krajów UE ma pewne ograniczenia oparte na własnych przepustkach Covid, więc mój kraj może ukryć się w ich cieniu.

Ale Litwa posunęła się dalej na tej drodze niż inne z zasadami, które są wyjątkowo szalone.

Myślę, że uwaga z zagranicy może mieć pozytywny wpływ na zmuszenie polityków tutaj do zmniejszenia i wyeliminowania złośliwości i szaleństwa reżimu Covid Pass. W małym kraju, takim jak nasz, nie potrzeba wielu ludzi, aby usłyszeć to przesłanie, aby miało ono wpływ.

A co najważniejsze, uwaga z zewnątrz może otworzyć przestrzeń do rzeczywistej debaty na temat Covid Pass. Kiedy ludzie widzą, że osoby z zewnątrz postrzegają te zasady z przerażeniem i oburzeniem, czują mniejszą potrzebę cenzurowania siebie i zamiast tego mogą wejść w prawdziwą dyskusję na temat głębokich zmian, które zachodzą w społeczeństwie.

Opportunity Pass na Litwie jest wciąż nowy i ma wiele wdrożeń. Jeśli Covid Pass będzie kontynuowany, problemy zostaną naprawione, biurokracja wzrośnie i utrwali się, a ten reżim zostanie znormalizowany i zaakceptowany.

A wtedy przypadek Litwy zostanie ogłoszony przez inne kraje jako udany przykład narodu, w którym Covid Pass musi mieć „możliwość uczestniczenia w społeczeństwie”.

I gdzie ci, którzy nie mają Covid Pass, są wykluczeni ze społeczeństwa.

Jestem bardzo zwykłym człowiekiem. Nigdy nie przejmowałem się polityką. Nigdy w życiu nie byłem na proteście. Moim ulubionym zajęciem jest wyjazd do lasu i polowanie na grzyby z żoną i dziećmi (kurki są w tym roku niebiańskie!).

Krótko mówiąc, nie jestem politykiem i nie jestem aktywistą. Ale jestem moralny. A to, co się dzieje, jest moralnie złe. Głęboko, głęboko źle.

Dlatego chcę to powstrzymać – dla mojego kraju i dla każdego innego kraju. Litwa jest zwiastunem przyszłości, przed którą stoi każdy naród, jeśli będziemy kontynuować ścieżkę reżimu Covid Pass.

Oto moja prośba do ciebie:

Prześlij tę wiadomość dalej. Niech ludzie wiedzą, co się dzieje.

Światło słoneczne jest najlepszym środkiem dezynfekującym.Odwołania

Możesz zweryfikować na oficjalnych stronach internetowych naszego rządu każdą zasadę, którą opisałem w tym artykule. Oficjalne prawo i pełne szczegóły są w naszym języku, ale rząd stworzył anglojęzyczne strony, które mają opisy głównych ograniczeń:

https://sam.lrv.lt/en/ strona główna Ministerstwa Zdrowia.

https://koronastop.lrv.lt/en/ Strona koronawirusa Ministerstwa Zdrowia.

https://koronastop.lrv.lt/en/covid-19-related-restrictions-1 Oficjalny opis ograniczeń Covid w języku angielskim w Ministerstwie Zdrowia.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat Covid Pass, zajrzyj do sekcji „National Certificate (Covid Passport)”. W przypadku ograniczeń wobec osób bez Covid Pass, spójrz pod nagłówkiem „Dodatkowe środki zarządzania pandemią od 13 września”.

https://gpasas.lt/?lang=en Oficjalna strona rządowa o Opportunity Pass.

Strona jest wykonana przez Ministerstwo Gospodarki i Innowacji.

https://eimin.lrv.lt/en/important-information-for-business-on-coronavirus-3/national-certificate FAQ na temat ograniczeń Covid, dokonane przez Ministerstwo Gospodarki i Innowacji.

https://koronastop.lrv.lt/uploads/documents/files/Nutarimo%20152%20suvest_red_EN_2021_09_13.pdf Ogłoszenie stanu wyjątkowego z dnia 26 lutego 20.

Tymczasowe prawo było wielokrotnie aktualizowane i modyfikowane w ciągu ostatnich 19 miesięcy, w tym z obecnymi ograniczeniami Covid Pass. Najnowsza wersja ustawy obowiązuje od 13-sep-21 do 15-oct-21. Oficjalna wersja jest w języku litewskim. Plik PDF w powyższym linku jest nieoficjalnym tłumaczeniem na język angielski zamieszczonym przez Ministerstwo Zdrowia.

Starałem się skrupulatnie zgłaszać zasady Covid Pass w naszym kraju. Ale zasady są zawiłe i zmieniają się prawie codziennie. Jeśli znajdziesz coś złego lub coś, co powinienem uwzględnić, daj mi znać.


Kontakt

Komentarze, pytania, pomysły, poprawki? Napisz do mnie.

Czytam każdą wiadomość. Mam teraz więcej czasu, kiedy jestem zawieszony w pracy.

Wreszcie, wiele osób napisało, aby zaoferować pieniądze. To bardzo miłe i jestem upokorzony dobrocią i hojnością tych orędzi. Ale nie chcę pieniędzy ani uznania. Wszystko, czego chcę, to przekazać wiadomość. Nie znam się na mediach społecznościowych. Mam zerową platformę. Jestem zwykłym człowiekiem uwięzionym w kafkowskim świecie otępiającego absurdu. Byłbym więc głęboko wdzięczny za każdą pomoc, jakiej możesz udzielić, aby zwrócić uwagę na to przesłanie.[email protected] Gluboco


Aktualizacja, 23 września: Otrzymałem niesamowite wsparcie od osób, które przeczytały ten artykuł w ciągu tygodnia od jego opublikowania. Moja żona i ja chcemy podziękować za e-maile, które otrzymaliśmy. Tak miły, szczery, osobisty, wnikliwy. Pomyśleliśmy, aby w jakiś sposób opublikować wiele odpowiedzi, aby te głosy można było usłyszeć.

Dziękujemy tysiącom osób, które udostępniły ten artykuł na Twitterze, Facebooku, Telegramie i innych sieciach społecznościowych. To naprawdę daje mi nadzieję, że wystarczająco dużo ludzi rozpozna nieludzkość reżimu Covid Pass i zjednoczy się, aby go powstrzymać.

źródło: https://txti.es/covid-pass/images

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości