sobota, 2 grudnia, 2023

Optymalne spalanie węgla i drewna. Oczyszczony piec i udrożniony komin z AnLen®

Share

Problem z zabrudzeniem urządzeń produktami spalania mają posiadacze wszelkiego typu kotłów i pieców opalanych węglem. Poznaj przyczynę zabrudzeń i preparat AnLen®, który oczyszcza piec.

Producenci kotłów i pieców prześcigają się w różnych konstrukcjach urządzeń, głównie dla podniesienia sprawności poprzez próbę ograniczenia zabrudzenia sadzą, smołą komór spalania i wymienników ciepła. Jednak mimo najnowocześniejszych rozwiązań problem zawsze wraca.

 Jerzy Sznerski
Stimbergstr. 209
D-45739 Oer-Erkenschwick

tel. +49 2368 8987163
tel. +49 176 345 19447
e-mail: [email protected]
pl.anlen.eu

Problem zabrudzeń jest niemożliwy do całkowitego rozwiązania na bazie zagadnień konstrukcyjnych. Po części wynika to z samych właściwości fizykochemicznych węgla. Bardzo często można zauważyć, że w dwóch sezonach grzewczych węgiel kupiony u tego samego dostawcy, wg dokumentów z tej samej kopalni i o tej samej kaloryczności potrafi spalać się zupełnie inaczej np. pierwszy raz dobrze, a drugim razem opornie. Biorąc pod uwagę wietrzenie węgla na hałdzie mamy również do czynienie z dwoma różnymi paliwami, węgiel zaraz po wydobyciu ma inne parametry niż węgiel np. 3 miesiące leżakowany na hałdzie pod gołym niebem. Zmiany konstrukcyjne w kotłach nie są w stanie uwzględnić tych wszystkich subtelności.

Węgiel składowany w różnych stronach naszego kraju podlega wpływom atmosferycznych co w miesiącach jesiennych jest bardzo intensywne.

Co powoduje zabrudzenie?

Komplikacje jakie powodują zabrudzenia są poważne, ponieważ zanieczyszczenia generują trudności i zagrożenia. Oblepiając wnętrze kotłów i kominów ograniczają sprawność tych pierwszych, co przekłada się min. na wzrost zużycia paliwa, a redukując odprowadzanie spalin (zmniejszając ciąg) stwarzają niebezpieczeństwo zaczadzenia mieszkańców lub pożaru w tych drugich. W okresie grzewczym często słyszymy o zaczadzeniu całych rodzin lub pożarach kominów. Przyczyna jest zawsze jedna, niesprawna, zabrudzona produktami spalania instalacja odprowadzająca spaliny ze źródeł ciepła.

Powodem wytwarzania przez kotły sadzy, smoły i dymu jest tzw. spalanie niezupełne, dla którego masa spalanej substancji faktycznie ulegnie utlenieniu jednak na trzy sposoby. W stosie palącego się paliwa zachodzi utlenianie węgla przez tlen zgodnie ze znaną wszystkim reakcją:

C + O2 → CO2 + Q,

(1)

oraz równoczesne utlenianie węgla przez dwutlenek węgla zgodnie z reakcją:

CO2 + C +q1 → 2CO,

(2)

a także utlenianie tlenku węgla przez tlen do dwutlenku węgla:

2CO + O2 → 2CO2 + q2

(3)

Jak widać produktami reakcji (1) jest dwutlenek węgla i ciepło (Q), które chcemy otrzymać i właśnie dla jego wytwarzania spalamy węgiel. Tymczasem w reakcji (2) ciepło (q1) jest substratem, jest czynnikiem koniecznym dla utleniania węgla przez dwutlenek węgla i dlatego reakcja ta zachodzi tylko w stosie spalającego się opału. Przebieganie reakcji (2) jest brzemienne w skutkach ze względu na usuwanie ze stosu spalającego się paliwa węgla, który powinien zostać spalony zgodnie z (1) oraz pobieranie z rozgrzanego opału ciepła, przez co stos jest mniej wydajny energetycznie. Mówiąc inaczej węgiel, który chcemy skutecznie utlenić wg (1) staje się gazem, który wylatuje kominem, a oprócz tego stos paliwa pozbawiany jest ciepła „wysysanego” przez reakcję (2). Reakcja (3) z punktu widzenia energetycznego jest nieznacząca ponieważ dostarczane przez nią ciepło (q2) jest kilkukrotnie mniejsze niż pobrane z układu ciepło (q1).

To właśnie z powodu ochłodzenia stosu spalającego się opału pojawiają się problemy z niedopalonymi resztkami i niechcianymi produktami spalania jakim są sadza, smoła i dym. W realnych warunkach spalania nie ma możliwości ustrzeżenia się również przed pozostałości jaką jest popiół.

Preparatem do oczyszczania pieca jest AnLen®

Aktywator spalania paliw stałych AnLen® doskonale ogranicza wytwarzanie niepożądanych produktów spalania niezupełnego jak również efektu braku spalania całkowitego czym są niedopalone resztki paliwa. Dzięki AnLen® warunki spalania ulegają drastycznej zmianie, a opisana wyżej niepożądana reakcja (2) praktycznie nie zachodzi. AnLen® jest niezwykle skuteczny dzięki swojej ingerencji w sam proces spalania. AnLen® działa po prostu u źródła, czyli w samym procesie spalania. Wiele na stronie www.anlen.pl o preparacie opisanych jest przykładów ludzi, którym w problemach z zabrudzeniem i zwietrzałym paliwem pomógł AnLen®.

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości