środa, 7 czerwca, 2023

Portal eprudnik.pl

Absolucja

Niech nas wspiera dobroć i miłosierdzie tego, który z Ojcem i Duchem Świętym...

Dlaczego nie zagłosuję na...

Grzegorz Płaczek w niekrótkim filmie punktuje sytuacje, zdarzenia, afery, skandale, zachowania, kumoterstwo, nepotyzm...

Marek Domagała i jego...

Właśnie ukazał się nowy utwór Marka Domagały "JESZUA SZEMI - BLIŻEJ". Posłuchajmy, niech...

Dawid Mysior: 4 powody...

Dawid Mysior jest popularnym internetowym vlogerem, który porusza w swoich filmach szeroko pojętą...
Strona głównaOkiem KatolikaNasze poznanie tajemnicy...

Nasze poznanie tajemnicy Trójcy Świętej

Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie… Tajemnica Trójcy Świętej to dogmat po ludzku nie do wytłumaczenia. Rozum człowieka ani żaden stworzony przez niego system pojęciowy nie jest w stanie opisać Tego, który jest Jeden w Trzech różnych Osobach równych w majestacie. Niepojętość Boga stawia nas przed dwoma niebezpiecznymi pokusami.

Pierwsza z nich to redukcjonizm, próbujący przedstawić Nieskończonego za pomocą języka filozofii i prawa. Tworząc gąszcz skomplikowanych definicji i precyzyjnych przepisów kultowych otrzymamy wprawdzie jakiś obraz Boga, ale nie będzie to cała prawda o Nim, ale model oparty na naszych wyobrażeniach i możliwościach umysłowych, czasem bardzo odległy od tego, jaki On rzeczywiście jest.

Drugim zagrożeniem podczas próby zrozumienia Trójcy jest pójście w drugą stronę, czyli uznanie, że drogą rozumową nie można niczego o Bogu się dowiedzieć. Skutkuje to całkowitym oparciu swojej wiary, a więc i życie (wszak tak żyjemy, jak wierzymy) o emocje i uczucia. Tracąc jakikolwiek stały punkt zaczepienia i pewny kompas, człowiek miota się wtedy w swojej duchowości od skrajności do skrajności, od stanu mistycznego uniesienia do agnostycyzmu.

Bezpieczną ścieżką wiodącą do pełni prawdy jest pokorne pogodzenie się, że wszystkiego o naszym Stwórcy pojąć nie możemy i jednocześnie staranie się o poznanie Go na tyle, na ile ludzki rozum pozwala. Jak mawiał jeden z moich wrocławskich profesorów,najlepszego teologa można spotkać najczęściej w połowie drogi pomiędzy wydziałową kaplicą a biblioteką. Unikając zarówno tradycjonalistycznego poczucia posiadania pełni prawdy jak i charyzmatycznego postawienia tylko i wyłącznie na porywy serca możemy mieć nadzieję, że po zakończeniu wędrówki w doczesności, w czasie której widzimy Boga niewyraźnie jak w zwierciadle, odbijającego się w każdym ze swoich stworzeń, zobaczymy Go twarzą w twarz po drugiej stronie rzeczywistości. Wtedy dopiero nasze poznanie każdej tajemnicy wiary stanie się jasne i pełne. Tak więc życzmy dziś sobie wytrwałości i cierpliwości.

Jacek Sitarczuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Otrzymuj powiadomienia, gdy opublikujemy coś nowego!

spot_img

Hostuj stronę bezpiecznie

Posiadasz stronę, ale nie masz zaufanej firmy, która będzie ją nie tylko utrzymywać, ale również pilnować i modyfikować w każdej potrzebnej chwili? sprawdź CERTIT.

Continue reading

Absolucja

Niech nas wspiera dobroć i miłosierdzie tego, który z Ojcem i Duchem Świętym żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Dlaczego nie zagłosuję na PIS

Grzegorz Płaczek w niekrótkim filmie punktuje sytuacje, zdarzenia, afery, skandale, zachowania, kumoterstwo, nepotyzm ... związane z partią rządzącą. Dla ludzi prawego serca Pan Bóg dał błogosławioną alternatywę na scenie politycznej Polski. Jest nią z pewnością partia skupiona wokół Rafała Piecha....

Marek Domagała i jego muza

Właśnie ukazał się nowy utwór Marka Domagały "JESZUA SZEMI - BLIŻEJ". Posłuchajmy, niech to będzie piękny czas, który może nas wprowadzić w nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Marek Domagała jest urodzonym w Prudniku muzykiem, gitarzystą, reżyserem, producentem i scenarzystą1. Jest...

Ciesz się wyłącznym dostępem do wszystkich naszych treści

Uzyskaj subskrypcję online i możesz odblokować dowolny artykuł, na który się natkniesz.

eprudnik.pl