Czy można było się spodziewać pełnej widowni w kinie w stosunkowo niewielkim mieście Prudniku na projekcji filmu opowiadającego o luterańskiej rewolucji dla niepoznaki nazwanej reformacją? Czy można się było spodziewać, że po obejrzeniu obrazu na filozoficznym wykładzie, w którym ks. prof. Tadeusz Guz poruszył temat katolickiego spojrzenia na rozdział władzy kościelnej i państwowej widownia pozostanie nadal pełna? Raczej nie. A jednak, u Boga nie ma nic niemożliwego…
18 stycznia 2018 roku w czwartek o godz. 16.30 kino Diana w Prudniku wypełniło się prawie po brzegi Szanowną Publicznością, która licznie, w ilości około 200 osób, przybyła na film Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”. Po filmie większości widzów została na wykładzie ks. prof. Tadeusza Guza na temat „Co w sensie chrześcijańskim znaczy rozdział władzy kościelnej od państwowej”. Tak wysoka frekwencja niezwykle nas organizatorów ucieszyła. A ucieszyła nas z kilku powodów. Po pierwsze, bo nie było łatwo przygotować całe wydarzenie, po drugie, bo poruszane tematy nie należały do najłatwiejszych i błahych, a po trzecie … ale to za chwilę, zacznijmy od początku.
Jak to było z tym Braunem
Z Grzegorzem Braunem znamy się osobiście. Wspomnijmy, że w okresie gdy Grzegorz Braun startował w wyborach prezydenckich pomagaliśmy mu opracowywać tematy, które są niezmiernie ważne dla Polski jak choćby bogactwa naturalne Polski. W tym czasie również od nas dowiedział się o zatwierdzonych przez Kościół Katolicki objawieniach Matki Bożej w Nowej Osuchowej. Stąd też po zakończeniu kampanii prezydenckiej Grzegorz Braun zdecydował się na założenie Fundacji Osuchowa.
Jednym z pierwszych projektów fundacji było stworzenie filmu dokumentalnego, w którym przez 100 minut opowie się prawdę o zakłamywanej od 500. lat protestanckiej rewolucji Lutra. Wydawałoby się, że po 500. latach badań historycy powiedzieli już wszystko w temacie protestanckiego zrywu, a każdy szczegół został dokładnie prześwietlony. Tak jednak nie jest w przypadku tej historii ponieważ wiele spraw przemilczano, wypaczając naszą wiedzę na temat wydarzeń z XVI wieku. Film Grzegorza Brauna pokazuje wiele z tych przemilczanych, niewygodnych szczegółów. Dla przygotowania filmu powstała specjalna strona www.braunmovies.com, na której przedstawiono założenia przyświecające twórcom filmu i ogłoszono zbiórkę środków na realizację dokumentu. Całość funduszy, kwota prawie 490 tys. złotych, została zgromadzona z prywatnych przekazów darczyńców dzięki czemu film jest całkowicie niezależny.
O naszej znajomości wspomniał Grzegorz Braun w specjalnie przygotowanym „Słowie od Brauna dla Prudnika”, które zostało wyświetlone przed projekcją właściwego filmu. Poniżej treść przesłania Grzegorza Brauna dla Prudnika i Prudniczan:
Słuchając tego co przygotował Grzegorz Braun uśmiechy mieliśmy od ucha do ucha. Poczuliśmy, że wysiłek może być wynagrodzony dobrym słowem.
Organizacja wydarzenia w Prudniku
– Chcielibyśmy zorganizować pokaz filmu Grzegorza Brauna i wykład ks. profesora Tadeusza Guza w Prudniku. Czy możemy liczyć na pomoc, choćby tylko informacyjną?
– Organizujcie sobie Panowie co chcecie, jednak ja nie pomogę – usłyszeliśmy od jednych osób.
– Chcielibyśmy zorganizować pokaz filmu Grzegorza Brauna i wykład ks. profesora Tadeusza Guza w Prudniku. Czy możemy liczyć na pomoc?
– W Prudniku? Będzie ciężka sprawa z frekwencją, ale chętnie pomogę – usłyszeliśmy od innych.
Z takimi skrajnymi postawami spotykaliśmy się, gdy od pomysłu przeszliśmy do realizacji projektu. W tym miejscu chcieliśmy w sposób szczególny podziękować tym, którzy się przyczynili do sukcesu tego przedsięwzięcia, a w szczególności:
- Fundacji Osuchowa za dostarczenie materiałów reklamowych, sfinansowanie projekcji filmu oraz dostarczenie filmu do projekcji
- Kierownikowi kina Diana w Prudniku Panu Jarosławowi Pytlowi za udostępnienie sali kinowej i cierpliwość
- Redaktorowi Tygodnika Prudnickiego Panu Grzegorzowi Weigt oraz stronie terazprudnik.pl za rozpropagowanie informacji o wydarzeniu
- Księgarni „Na zapleczu” za rozpropagowanie informacji o wydarzeniu
- Wszystkim zaangażowanym w rozprowadzaniu wejściówek
- Pani Ewie i Pani Krystynie
- przyjaciołom z Opola za pomysły i wsparcie przy realizacji
- oraz wszystkich ludzi dobrej woli, których spotkaliśmy na swojej drodze
Film „Luter i rewolucja protestancka”
Gdy rozpoczęła się projekcja filmu wyszliśmy przywitać naszego prelegenta ks. prof. Tadeusza Guza, który właśnie przyjechał z okolic Lublina gdzie mieszka. Do Prudnika musiał pokonać nieomal 500 kilometrów przebijając się przez szalejący w całej Polsce orkan Friederike. Ponieważ ksiądz przybył na samym początku projekcji więc mieliśmy chwilę czasu, by księdza ugościć. W tym miejscu bardzo dziękujemy Pani Ewie i Pani Krystynie, które przygotowały poczęstunek. Zajęci sprawami organizacyjnymi nawet nie zauważyliśmy, że film już się skończył. Recenzję filmu zostawiamy Szanownym Widzom. Jednak o tym co dzieje się na sali i jak widzowie odbierają film mogliśmy się zorientować po krótkiej rozmowie z młodym człowieka, który na chwilę opuścił salę kinową. Na pytanie „Jak wrażenia?” odpowiedział „Po prostu siedzę oniemiały”. Wtedy już wiedzieliśmy, że warto było to wydarzenie zorganizować. Zastanawialiśmy się jeszcze czy wielość i ważność przedstawionych faktów nie przetłoczy i nie przerazi widzów jednak po ilości zakupionych egzemplarzy filmu można przypuszczać, że obraz nie tylko nie przeraził, ale i spowodował chęć podzielenia się nim z innymi!
Spotkanie z ks. prof. Tadeuszem Guzem
Po projekcji filmu, która trwała ponad 1,5 godziny na sali kinowej mogło się zrobić pusto, a jednak kolejny punkt programu, wykład ks. prof. Tadeusza Guza, wzbudził ogromne zainteresowanie– na sali zostało ponad 100 osób. Trzeba przyznać, że niezwykła charyzma ks. prof. Tadeusza uniosła ducha zgromadzonych na wyżyny filozoficzne, bowiem spotkanie, jak to z filozofami bywa, łatwo się rozpoczęło, ale nie można było go zakończyć. Widząc już późną godzinę, musieliśmy przerwać możliwość zadawania kolejnych pytań i zostawić zgromadzonych z niedosytem poznania po ponad 4. godzinnym spotkaniu. Ks. profesor Tadeusz Guz mówił „Gdy uda mi się zapalić do poszukiwania PRAWDY studenta, to ja już nic więcej nie muszę robić. Będzie on godzinami jej szukał, aż znajdzie…” Czego Państwu wszystkim serdecznie życzymy.
Roman Apanowicz i Andrzej Łodziński
Wykład ks. profesora Tadeusza Guza „Co w sensie chrześcijańskim znaczy rozdział władzy kościelnej od władzy państwowej” wygłoszony w Prudniku 18 stycznia 2018 roku:
cz. I
cz. II
cz. III
P.S.
Dzień po
Szanowny nasz gość ksiądz profesor Tadeusz Guz następnego dnia miał okazję poznać Prudnik. Rano koncelebrował za zgodą ks. proboszcza Piotra Sznury Mszę Świętą w Kościele Miłosierdzia Bożego w Prudniku. Po Mszy Świętej zwiedził miejsce uwięzienia ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego w klasztorze oo. Franciszkanów w Prudniku-Lesie. Wysłuchał opowieści o historii uwięzienia prymasa, którą przedstawił gwardian o. Wit Bołd. Zobaczył również rodzinny dom o. Jana Góry i inne zakątki Prudnika oraz odwiedził wiele ciekawych osób. Mamy nadzieję, że i dla naszego gościa wizyta w Prudniku była owocna i będzie nas miło wspominał.
Piękna inicjatywa…