poniedziałek, 20 maja, 2024

Kwarantanna? Nie! Kontakt z osobą zakażoną nie wystarcza – Sanepid musi zapłacić odszkodowanie

Share

Zapraszam do zapoznania się z BARDZO WAŻNYM artykułem, szczególnie istotnym dla osób zamykanych obecnie w kwarantannie ponieważ miały kontakt z osobą zakażoną. Ta wiadomość może być bardzo przydatna na przykład dla nauczycieli.

Okazuje się, że w rozumieniu przepisów o kwarantannie z zakażonym należy mieć BEZPOŚREDNI KONTAKT. Jeżeli bezpośredniego kontaktu, np dotknięcia, nie było, a przebywaliśmy tylko w pomieszczeniu gdzie znajdowała się osoba zakażona nie ma możliwości zamknięcia nas w kwarantannie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że sanepid w II instancji powinien był rozpoznać sprawę merytorycznie i ustalić, CZY i KIEDY skarżąca FAKTYCZNIE MIAŁA BEZPOŚREDNI KONTAKT z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Obowiązkiem organu II instancji było odniesienie się do zarzutów odwołania, polegających na kwestionowaniu przez skarżącą kontaktu z osobą zakażoną oraz braku dowodów na istnienie takiego kontaktu. Sanepid jednak nie zweryfikował okoliczności, ani się do niej nie odniósł.

https://nczas.com/2021/11/22/sanepid-skierowal-kobiete-na-kwarantanne-przez-mail-ze-szpitala-teraz-musi-zaplacic-odszkodowanie/

Pod linkiem orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w tej sprawie można zapoznać się ze szczegółami orzeczenia, a szczególnie z podstawami prawnymi.

Myślę, że jednymi z istotniejszych zapisów są:

„Przepisy ustawy o zapobieganiu chorobom zakaźnym dają zatem podstawę do wydania decyzji o poddaniu osoby obowiązkowej kwarantannie w sytuacji STYCZNOŚCI z osobą zakażoną SARS-Cov-2”

oraz

„Organ II instancji winien był rozpoznać sprawę merytorycznie i ustalić czy w sprawie zostały spełnione przesłanki wydania decyzji o poddaniu skarżącej obowiązkowej kwarantannie- a zatem CZY i KIEDY skarżąca miała KONTAKT BEZPOŚREDNI z osobą zakażoną SARS-CoV-2.”

Szanowni Państwo, z powyższego wynika ni mniej ni więcej, że na kwarantannie można zamknąć tylko i wyłącznie osoby, które miały STYCZNOŚĆ z zakażonym. Samo przebywanie w tym samym pomieszczeniu co osoba zakażona nie jest przesłanką do skierowania na kwarantannę.

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/94BB6C78C9

Zobacz również: Jak wysłać Pismo do sanepidu

Wzory pism na: Naszkobior.pl/pisma

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości