Jak zmniejszyć zadymienie miast w sezonie grzewczym?

Wiele polskich miejscowości w okresie zimowym najczęściej przypomina zasnutą dymami kalderę wulkanu. Kiedy spoglądamy na nie z oddalenia wyraźnie widać otulający miasta, a często i wioski smog. Wszyscy mieszkańcy oddychają powietrzem zatrutym przez wydobywające się z kominów naszych domów i mieszkań dymy. W tej sytuacji w zimie oprócz powietrza wdychamy całą masę najrozmaitszych związków chemicznych będących produktami spalania różnych paliw, którymi ogrzewamy nasze domostwa. Nie jest to obojętne dla zdrowia o czym szczególnie wiedzą mieszkańcy dużych aglomeracji. Problem ten powraca każdego roku.

 

zadymione miasto

 

Kłopoty z zadymieniem ma nie tylko Polska ale również inne kraje w Europie. Unia Europejska próbując poprawić jakość powietrza nad naszym kontynentem wprowadziła dyrektywę CAFE określającą dopuszczalne wartości stężeń tzw. pyłu zawieszonego PM10 (dymu). Wymagania stawiane przez dyrektywę CAFE są bardzo wysokie i trudne do spełnienia szczególnie przez kraje w których głównym źródłem energii jest węgiel, a do tej grupy należy właśnie Polska. Szerzej opisywaliśmy już ten fakt w artykule “Jak zmniejszyć zadymienie miast w sezonie grzewczym?

 

Kosztowna dla polskich rodzin perspektywa

Rządy poszczególnych krajów walcząc z zadymieniem dążą przede wszystkim do zmienienia struktury używanych do ogrzewania paliw. [highlight]Rekomenduje się wymianę źródeł ciepła z urządzeń opalanych węglem[/highlight] na urządzenia zasilane najczęściej gazem ziemnym. Podobnie sprawa wygląda w Polsce.

Pojawia się pytanie, czy tego typu działania w kraju leżącym na węglu mają sens? Spoglądając na sprawę z punktu widzenia ochrony jakości powietrza tak, jednak z punktu widzenia ekonomicznego nie. W Polsce mamy ogromne zasoby węgla, jednak nie dysponujemy własnym gazem.

Czy jednak ze względu na wymagania dyrektywy CAFE będziemy musieli przejść w Polsce na drogi i pochodzący z zagranicy gaz? Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby.

[box type=”success” ]Alternatywą jest wykorzystanie możliwości jakie dają proszkowe aktywatory spalania paliw stałych AnLen®.[/box]

 

Czym jest AnLen®?

Z fizycznego punktu widzenia AnLen® to bezwonna, bezsmakowa, proszkowa substancja, koloru perłowego (kremowego), w ograniczonym stopniu rozpuszczająca się w wodzie, całkowicie niepalna.

Z chemicznego punktu widzenia AnLen® to mieszanina naturalnego pochodzenia substancji mineralnych (więcej informacji w karcie charakterystyki produktu) głównie tlenków i węglanów.

Aktywator został wynaleziony przez Jerzego Sznerski autora tej technologii. Jerzy Sznerski od dziesiątek lat pracuje nad optymalizacją spalania paliw stałych i jest niekwestionowanym w tej dziedzinie specjalistą.

AnLen® jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego i organizmów żywych co potwierdza certyfikat numer B145408 wystawiony przez niemiecki HUK Laboratorium Środowiska stwierdzający zgodność preparatu z deklarowanymi przez wytwórcę właściwościami oraz spełnienie przez środek wymagań określonych przez europejskie normy ochrony środowiska.

 

Budynek niemieckiego labolatorium HuK
Budynek niemieckiego labolatorium HuK

 

AnLen® to najnowocześniejsza technologia umożliwiająca doprowadzenie do całkowitego spalania opału w postaci węgla kamiennego i brunatnego, koksu, drewna opałowego i biomasy (pellet, brykiet, zrębki itd.). Dzięki AnLen® można wykorzystać całkowicie możliwości energetyczne paliwa, a jednocześnie prowadzić spalenie bezdymnie. Tym samym ograniczymy zimowe zakopcenie naszych ulic i poprawimy jakość powietrza.

 

posypany ekogroszek środkiem AnLen

 

AnLen® działa na każdym odcinku instalacji grzewczej od paleniska po wylot komina. W piecu lub kotle umożliwia oczyszczenie komory spalania i wymienników ciepła z nagromadzonych w tych miejscach warstw sadzy i smoły. W podobny sposób oddziałuje na kominy oczyszczając je z oblepiających wnętrze urządzeń zanieczyszczeń. Natomiast bezdymne spalanie opału uchroni instalację grzewczą przed dalszym intensywnym zarastaniem.

 

Komin szkoły w Kórnicy po zastosowaniu AnLen®
Komin szkoły w Kórnicy podczas pracy po zastosowaniu AnLen®

 

Wychodząc naprzeciw głównie ekologicznym wymaganiom Jerzy Sznerski stale rozwija swoje aktywatory. W ubiegłym sezonie grzewczym na rynku dostępny był AnLen®, który do aktywacji potrzebował około 15 minut natomiast pełne działanie środka widoczne było po około trzech kwadransach. W tym roku Jerzy Sznerski oferuje AnLen® o kilkukrotnie szybszym działaniu. Dzięki czemu można uzyskać bezdymne spalanie praktycznie od pierwszych chwil po rozpaleniu w piecu.

Stosowanie AnLen® jest bardzo proste, nie wymaga od użytkowników żadnych przeróbek urządzeń grzewczych, nie ma również potrzeby zmiany sposobu palenia, np.: palenie od góry. Wystarczy posypać opał aktywatorem AnLen® i tradycyjnie rozpalić na palenisku. Odpowiednie dobranie ilości przepływającego przez komorę spalania powietrza, znacznie mniejszej niż stosowana zazwyczaj, jest kluczem do sukcesu w używaniu AnLen®.

Każde gospodarstwo domowe używające AnLen® bezpośrednio przykłada się do ochrony jakości powietrza. Dzięki AnLen® można uwolnić polskie ulice od dymu i poprawić jakość naszego życia, a jednocześnie spalać polski węgiel zamiast kupowanego za granicą drogiego gazu

Avatar
Redakcjahttps://www.eprudnik.pl
Co jest na eprudnik.pl? Lepiej by było zapytać, czego tu nie ma? Sama część portalu z artykułami społeczno-religijnymi zawiera kilkaset pozycji. Poczytnych pozycji, które sprawiają, że eprudnik.pl jest znany nie tylko w Prudniku. Tak, Prudnik to nasze lokalne środowisko, w którym żyjemy i aktywnie działamy. Praca zawodowa? Obraca się wokół technologii informatycznych, internetu i bezpieczeństwa danych. Więc co tu jest? Sprawdźmy razem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

NOWE

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!