piątek, 24 maja, 2024

Jak wysłać pismo do Sanepidu w sprawie kwarantanny dziecka poprzez ePuap

Share

Rozpoczął się kolejny rok szkolny w czasie trwającej coronapaniki. Dzieci na szczęście uczą się w szkołach stacjonarnie. Jednak ta sytuacja może się radykalnie zmienić i nasze dziecko z byle pogłoski o czyimś „zarażeniu” może trafić na kwarantannę skierowane przez decyzje sanepidu – jak niegdyś paczki ze związku radzieckiego – których, nie widać, nie słychać, a jednak są.

Polak, jak się określa, Grzegorz Płaczek zrobił genialną robotę uświadamiając coraz większej rzeszy ludzi, że nie musimy biernie się przyglądać temu, co w naszym odczuciu jest coraz większym kłamstwem i nadużywaniem prawa. Dodatkowo przygotował profesjonalnie, we współpracy z prawnikami, gotowe pisma do walki z urzędnikami. Znajdują się one tutaj: Pisma – NaszKobior.pl

Przygotowujemy pismo

Pierwszym krokiem jest pobranie pisma ze strony www.naszkobior.pl/pisma, pismo nr 36 Wezwanie do doręczenia przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologicznej decyzji o skierowaniu mnie/mojego dziecka na kwarantannę (opracowane dla uczniów, ale również po “delikatnym dopasowaniu niektórych pytań” nadaje się dla nauczycieli).

Pismo jest przygotowane w popularnym Wordowym formacie .docx, więc po pobraniu możemy otworzyć go w dowolnym edytorze tekstu i odpowiednio zmodyfikować tekst pod swoje dane i swoją sytuację. Radzimy, aby kilkukrotnie przeczytać zredagowany tekst, aby nie zawierał błędów.

Nasze pismo „Wezwanie… .docx” najlepiej zapiszmy do nieedytowalnego formatu PDF. W Office wystarczy kliknąć Plik -> Zapisz jako wyszukać format zapisu PDF. Pismo zapisane w PDF lepiej później nam będzie podpisać cyfrowo, a podpisany plik nie straci cyfrowego podpisu, gdybyśmy nagle coś chcieli poprawić. W przypadku chęci poprawy pisma operację powyższą należy wykonać ponownie.

Logowanie się na profil zaufany ePuap

Pisma podpisujemy podpisem kwalifikowanym, albo profilem zaufanym ePuap. Nie każdy posiada podpis kwalifikowany, ponieważ jest on płatny (ok. 150zł/rok), dlatego w dalszej części pokażemy jak podpisać Profilem zaufanym.

Wchodzimy na rządową stronę profilu zaufanego i się logujemy Logowanie za pomocą hasła – Profil zaufany (pz.gov.pl)

profil zaufany

Jeżeli jeszcze nie posiadasz profilu zaufanego ePuap, warto to zrobić, nie tylko na potrzeby tej sprawy, ale i na przyszłość (na pewno się przyda) – zerknij tutaj na pomoc, jak to można zrobić: Jak założyć profil zaufany ePUAP? Poznaj 4 sposoby – YouTube

Po zalogowaniu się na profil zaufany pozostańmy tam (nie wylogowujemy się)

Podpisujemy pismo

Nie łatwo jest znaleźć, (jeżeli się nie wie, że trzeba w google wpisać „mObywatel podpisz pismo”) usługę mObywatel, która umożliwia podpisywanie dokumentów.

Oto link : Podpisz dokument elektronicznie za pomocą podpisu zaufanego (XAdES) – Portal gov.pl (moj.gov.pl)

mobywatel podpisywanie dokumentow

Procedura podpisania dokumentu składa się z :

  1. Wybieramy nasze przygotowane pismo „Wezwanie … .pdf” z dysku komputera/laptopa
  2. podpisujemy je profilem zaufanym ePuap
  3. Zapisujemy na dysk podpisany plik, który będzie plikiem w formacie .XML

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości