Środki antykoncepcyjne są bardziej niebezpieczne niż się powszechnie sądzi. W ostatnim czasie dwie kobiety – z Izraela i Nowej Zelandii zginęły najprawdopodobniej z powodu użycia pigułek. Od 2007 r. w Kanadzie zginęło ponad 20 kobiet. Przyczyną zgonów jest często brak świadomości o skutkach ubocznych pigułek. Niestety lekarze często nie zamierzają z tym brakiem wiedzy walczyć.
Śmierć obywatelki Izraela była najprawdopodobniej efektem łącznego działania papierosów i pigułki antykoncepcyjnej. Kobieta została przewieziona do szpitala w stanie krytycznym. Jednak mimo długich wysiłków lekarzy nie udało się jej uratować. Nie zidentyfikowano jakiego konkretnie rodzaju antykoncepcji używała kobieta.
Z kolei zgon mieszkanki Nowej Zelandii w 2011 r. również była wynikiem mieszania środków antykoncepcyjnych i nikotyny. 35 letnia cierpiąca na nadwagę palaczka miała w swojej rodzinie liczne przypadki problemów z zakrzepami żylnymi. Mimo to zażywała Estelle – środek antykoncepcyjny zwiększający ryzyko zakrzepów. Jej lekarze są pod obstrzałem, gdyż zarzuca się im niepoinformowanie o ryzyku związanym z używaniem Estelle.
Niekorzystne, niekiedy śmiertelne skutki zdrowotne używania środków antykoncepcyjnych zarejestrowano także w Kanadzie. W latach 2007-2013 miało tam miejsce 23 zgonów i 600 „niepożądanych reakcji” z powodu użycia środków antykoncepcyjnych. Połowa śmiertelnych ofiar antykoncepcji miała poniżej 26 lat. Jedna z nich była 14-latką. Przyczyną była w znacznym stopniu niewiedza o skutkach ubocznych pigułek. Jak twierdzi Adam Cassandra z Human Life International brak wiedzy kobiet wynika z zaniedbań osób, do których należy informowanie o tego typu kwestiach. – Prawdziwą wojnę przeciw kobietom toczą zwolennicy aborcji i antykoncepcji – powiedział Cassandra cytowany przez portal lifesitenews.com.
Antykoncepcja wiąże się niekiedy także z ryzykiem różnych chorób. Przeprowadzone przez amerykańskie National Health and Nutrition Examination Survey badanie ujawniło, że użycie pigułek zwiększa ryzyko jaskry. Kobiety stosujące antykoncepcję przez minimum 3 lata są dwukrotnie bardziej zagrożone tą chorobą. Opublikowane jesienią 2013 r. badanie było drugim w ostatnich latach, które ukazało powiązanie między jaskrą i antykoncepcją.