Dzisiaj Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację posłów Twojego Ruchu, uznając iż nie wykazali, że wiszący w sali sejmowej krzyż narusza ich wolność sumienia. – Nie każdy dyskomfort światopoglądowy odczuwany przez osoby niewierzące w związku z eksponowaniem w przestrzeni publicznej symboli religijnych należy utożsamiać z naruszeniem ich wolności sumienia i wyznania – powiedziała sędzia Edyta Jefimko w uzasadnieniu wyroku.

Jak mówiła sędzia w tym procesie sąd nie rozstrzygał politycznego ani światopoglądowego sporu o legalność lub bezprawność umieszczenia krzyża w Sejmie. Sędziowie przypomnieli, że wolność religijna ma wymiar nie tylko prywatny, ale i publiczny – jak głosi prawo i polskie, i europejskie.

– Krzyż jest symbolem religijnym, ale nie można pomijać jego znaczenia jako symbolu kultury i tożsamości narodowej. Jego eksponowanie mieści się w zakresie prawa do publicznego demonstrowania wyznania religijnego – dodała sędzia.

Zarazem – przyznała Jefimko – jest i prawo do wolności od religii, na które powoływali się powodowie wskazując na kolizję obu praw. – Sąd musi wyważyć te interesy, stosując zasadę proporcjonalności. Trzeba wtedy wykazać, jakie szkody się poniosło. Szkody takiej w ocenie sądu nie powoduje wywieszenie symbolu religijnego w przestrzeni publicznej – uznano w wyroku.

Zgodnie z wyrokiem posłowie mają zwrócić koszty postępowania. Jak podała stacja TVN24 Janusz Palikot po wyroku zapowiedział skargę do Trybunału w Strasburgu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here