Ponad półtora miliona złotych – tyle z budżetu przeznaczono na aborcję

0

Pomimo odmowy udzielenia informacji publicznej w tej sprawie, udało się wreszcie na drodze oficjalnej ustalić ile pieniędzy z budżetu przeznaczono na aborcję.

Informacje udało się uzyskać dzięki wsparciu prawników Centrum Interwencji Procesowej Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, którzy podjęli interwencję w związku odmową udostępnienia informacji publicznej Fundacji Pro – Prawo do życia.

Przedstawiciele fundacji wnioskowali o podanie kwoty jaką Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje na jeden zabieg przerwania ciąży przeprowadzany ze względu na ciężkie upośledzenie lub chorobę dziecka oraz kwoty jaką NFZ przeznaczył w 2013 r. (względnie w 2012 r.) na zabiegi przerywania ciąży zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, które pozwalają lekarzowi poddać kobietę procedurze aborcyjnej.

Z informacji przesłanej przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wynika, że prawnicy instytutu zaskarżyli decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej, a następnie wnieśli o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ostatecznie decyzją z dnia 24 kwietnia 2014 r. Prezes NFZ uwzględnił zarzuty podniesione we wniosku i udostępnił informację publiczną zgodnie z wnioskiem.

– Z uzyskanych w ten sposób danych wynika, że w 2012 r. dokonano 1207 zabiegów przerywania ciąży z powodu choroby lub upośledzenia dziecka nienarodzonego, zaś w roku 2013 liczba ta wyniosła 1306. W roku 2012 Skarb Państwa wydał na dokonywanie aborcji 1.626.006 zł (1.347,15 zł na jeden zabieg przerwania ciąży), a w roku 2013 1.764.581 zł (1.351,13 zł na jedną aborcję) – czytamy w komunikacie Ordo Iuris.

źródło: http://niezalezna.pl/55153-ponad-poltora-miliona-zlotych-tyle-z-budzetu-przeznaczono-na-aborcje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here